تلفظ کلمات انگلیسی و تقویت آن به صورت کاربردی - انگلیشدان
مقالات

تلفظ کلمات انگلیسی و تقویت آن در ۵ گام بسیار کاربردی

امروز قصد داریم تا بهترین مسیر تقویت تلفظ کلمات انگلیسی را با شما در میان بگذاریم. در ابتدا بد نیست تا نگاهی به این موضوع بیاندازیم که چرا نحوه صحیح تلفظ لغات انگلیسی از اهمیت بسیاری برخوردار است. در نتیجه تقویت تلفظ، رابطه تنگاتنگی با تقویت اسپیکینگ انگلیسی دارد و باید برای تسلط به آن زمان مناسبی را اختصاص دهیم.

بعد از آن به شما به طور کامل آموزش می‌دهیم تا چگونه طی یک مسیر ۵ مرحله‌ای، در تلفظ انگلیسی خود پیشرفت چشمگیری ایجاد کنید.

اهمیت تلفظ کلمات انگلیسی به طور صحیح

در آموزش زبان انگلیسی، بیشتر از همه به دو موضوع گرامر و واژگان اهمیت داده می‌شود؛ اما لازم به ذکر است که جهت دستیابی به سطح قابل قبولی از مهارت گفتاری و البته شنیداری، باید به تلفظ کلمات انگلیسی به طور صحیح توجه ویژه‌ای شود.

فرض می کنیم که به قواعد زبان انگلیسی مسلط بوده و از وسعت دایره‌ی واژگان قابل قبولی نیز برخوردار می‌باشید. اما سوال اینجاست که آیا بدون توجه به تلفظ لغات انگلیسی به طور صحیح، می توانید ارتباط خوبی برقرار کنید یا خیر؟

اشتباه تلفظ کردن لغات نه تنها حس بدی را در شنونده ایجاد میکند، بلکه ممکن است شنونده به کلی متوجه منظور ما نشده یا آنها را اشتباه برداشت نماید. این موضوع زمانی شدت می‌یابد که بخواهید با یک فرد انگلیسی زبان، مکالمه انگلیسی داشته باشید؛ به علت عدم تلفظ صحیح کلمات انگلیسی توسط شما، وی ممکن است به کلی متوجه سخنان شما نشده و یا سوء برداشت نموده و ارتباط میان شما مختل گردد!

تلفظ کلمات انگلیسی به طور صحیح از اهمیت بالایی برخوردار است

مثلاً دو کلمه dairy و diary را در نظر بگیرید. اولی به معنای لبنیات بوده و تلفظ آن نیز دِری می‌باشد. و اما کلمه دوم به معنای دفترچه یادداشت روزانه بوده و تلفظ آن دایِری می‌باشد. اغلب زبان آموزان به علت شباهت این دو کلمه در نوشتار، به تلفظ آنها توجهی نکرده و در نهایت باعث ایجاد بدفهمی می‌شوند. گذشته از بخش گفتاری در زبان انگلیسی، در بخش شنیداری هم دانستن تلفظ کلمات انگلیسی به طور صحیح، به ما برای درک هرچه بهتر آنچه که می شنویم کمک بسزایی می کند.

مثلاً فرض کنید به هنگام گوش دادن به یک فایل صوتی زبان انگلیسی، واژه‌های biannual و biennial را می‌شنوید. اولی به معنای هر شش ماه یکبار بوده و تلفظ آن به صورت بای اَنیو آل می‌باشد؛ در حالی که واژه ی دوم به معنای هر دو سال یکبار بوده و تلفظ آن به صورت بایِنیِل است. اگر از قبل به تفاوت تلفظی دو کلمه توجه نکرده و آنرا نیاموخته باشید، به کلی در فهم صحیح آنچه می‌شنوید، دچار مشکل خواهید شد.

پس به سادگی می‌توان برداشت نمود که یادگیری لغات انگلیسی نیز بدون تلاش جهت تلفظ صحیح کلمات انگلیسی، از مسیر خود منحرف می‌گردد.

و در آخر برای پی بردن به اهمیت تقویت تلفظ لغات انگلیسی، باید بدانید که در امتحان بین المللی آیلتس، که یک آزمون معتبر در سطح جهانی برای سنجش مهارت های زبانی شناخته می‌شود، تلفظ صحیح کلمات انگلیسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و یک چهارم نمره‌ی کل مهارت گفتاری انگلیسی شما را تشکیل می‌دهد.

در ادامه ی مقاله‌ی جامع تقویت تلفظ انگلیسی، قصد داریم تا گام به گام، یک روش صحیح و برنامه جامع جهت دستیابی به این هدف را با شما در میان بگذاریم.

لهجه امریکن یا لهجه بریتیش؟! یک انتخاب مشخص داشته باشید

گام اول برای تقویت تلفظ کلمات انگلیسی، این است که با توجه به هدف و یا علاقه‌ی خود، از میان لهجه های مختلف رایج در زبان انگلیسی، یکی را برگزینید؛ از رایج ترین آنها جهت یادگیری زبان انگلیسی می‌توان به لهجه‌ امریکن و لهجه بریتیش اشاره نمود.

اولین گام برای داشتن تلفظ انگلیسی صحیح، انتخابی از لهجه امریکن یا لهجه بریتیش است

توجه کنید که هیچ کدام از این لهجه ها به یکدیگر ارجحیت نداشته و انتخاب آنها به سلیقه و یا اهداف شما برمی‌گردد. اما توجه به تفاوت هایی که در تلفظ کلمات یا حتی تلفظ حروف انگلیسی لهجه های مختلف زبان انگلیسی وجود دارد، اولین گام شما جهت تقویت تلفظ است.

مثلا حرف r در لهجه بریتیش یا تلفظ نمی‌شود و یا خیلی ضعیف تلفظ می‌گردد ولی در لهجه امریکن اینگونه نیست. و یا مثلا حرف t خیلی اوقات در انگلیسی آمریکایی ممکن است d تلفظ شود و یا کلا تلفظ نگردد که در انگلیسی بریتانیایی به این صورت نمی‌باشد.

تمرین و تکرار، مهم ترین رکن تقویت تلفظ انگلیسی

از مهم ترین دلایل عدم یادگیری تلفظ انگلیسی صحیح، نداشتن تمرین و تکرار است و باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در واقع بعد از آنکه لهجه مورد نظر خود را انتخاب کردید، وقت آن است که به تمرین و تکرار تلفظ لغات انگلیسی و جملات ببپردازیم. برای این کار، هر روز باید زمانی را به آن اختصاص دهید. ۲۰ دقیقه و حتی کمتر می‌تواند کافی باشد! در مقاله‌ی معجزه‌ی تقویت مکالمه انگلیسی، مفصلا توضیح دادیم که چرا ضبط صدای خودتان، یکی از راهکار های بسیار مفید جهت دستیابی به تلفظ صحیح لغات انگلیسی می‌باشد.

از موثر ترین روش ها این است که در هنگام مشاهده‌ی فیلم های آموزش زبان انگلیسی و یا گوش دادن به فایل های صوتی انگلیسی، جمله به جمله‌ی آنها را متوقف کرده و لهجه‌ی آنرا تقلید نمائید و صدای خود را نیز ضبط کنید. هر بار می‌توانید به صدای ضبط شده‌ی خود گوش داده تا متوجه ایرادات تلفظی خود بشوید.

در واقع در تمامی تمریناتی که جهت تقویت مکالمه انگلیسی خود انجام می‌دهید، می‌توانید صدای خود را ضبط نموده و در پایان با گوش دادن به صدای خود، سعی کنید تا ایرادات تلفظی خود را کاهش دهید.

البته علاوه بر گوش دادن به منابع زبان اصلی، استفاده از دیکشنری جهت تقویت تلفظ کلمات انگلیسی را فراموش نکنید. در دیکشنری به راحتی می‌توانید با نگاه کردن به فونتیک هر لغت یا همان تلفظ لغات انگلیسی به صورت نوشتاری، نحوه‌ی صحیح تلفظ آنرا متوجه شوید. همچنین اکثر دیکشنری ها، از قابلیت تلفظ صوتی نیز برخوردار بوده که حتی اگر در رابطه با فونتیک لغات اطلاعی نداشته باشید، به راحتی می‌توانید به تلفظ صحیح هر لغت گوش دهید.

تجزیه‌ لغات سخت و بلند به اجزای تک بخشی، بهترین راه تقویت تلفظ لغات انگلیسی

ممکن است بار ها برایتان پیش آمده باشد که در مسیر یادگیری تلفظ لغات انگلیسی، با واژگانی بلند و پیچیده برخورده باشید که یادگیری تلفظ صحیح آنها برایتان بسیار مشکل باشد. برایتان راهکاری بسیار ساده و کاربردی داریم و آنهم تجزیه این لغات به واحد های تک بخشی می‌باشد.

مثلا واژه‌ی encyclopedia را در نظر بگیرید که یادگیری تلفظ آن در ظاهر سخت به نظر می‌رسد. کافیست تا این واژه را به بخش ها یا همان سیلاب های آن تجزیه کنید. (این واژه از ۶ بخش تشکیل شده است.)

en / cy / clo / pe / di / a

حالا هر بخش را به طور جداگانه تلفظ نموده و در کنار هم قرار دهید تا به نحوه صحیح تلفظ کلمه انگلیسی مورد نظر دست یابید.

البته دقت کنید که در زبان انگلیسی، کلماتی که بیشتر از یک بخش یا سیلاب دارند، یکی از بخش های آنها استرس stress خواهد گرفت؛ یعنی آن بخش محکم تر تلفظ و ادا می‌گردد. (از آن جایی که در زبان انگلیسی الگوهای متفاوتی برای قرار دادن استرس بر روی کلمات وجود دارد، توضیح آن از حوصله‌ی این مقاله خارج است)

بهترین کار جهت یافتن محل صحیح استرس لغات انگلیسی، گوش دادن به تلفظ دیکشنری های معتبر مثل merriam webster یا longman می‌باشد و یا نگاه کردن به فونتیک کلمات؛ برای نشان دادن محل استرس در فونتیک کلمه، از علامت‌ آپاسترف یعنی ‘ استفاده میگردد. مثلا دسر در انگلیسی می‌شود dessert و تلفظ آن به صورت دیزِرت بوده و بخش دوم آن استرس دارد. در نتیجه فونتیک آن به صورت روبروست : dɪˈzrːt

برای تقویت تلفظ کلمات انگلیسی، خواننده شوید و آهنگ بخوانید!

همین طور است! همیشه در فرایند یادگیری یک زبان جدید مانند زبان انگلیسی و حین تمرین روی بخش ‌های مختلف آن جهت تقویت دانش خود، از فرآیند یادگیری نهایت لذت را ببرید. تقویت تلفظ انگلیسی نیز از این قاعده مستثنا نیست.

مثلا برای بهبود تلفظ کلمات انگلیسی خودتان می‌توانید متن یک موسیقی به زبان انگلیسی را که به آن علاقه دارید، در گوگل سرچ کنید. به این صورت که نام آهنگ را تایپ کرده و سپس واژه lyrics را مقابل آن بنویسید. سپس همزمان با گوش دادن به موسیقی، به متن آن نیز نگاه کرده و با آن تکرار نمائید.

چند بار این کار را تکرار نموده و سعی کنید هر بار، بیش تر و بهتر از دفعه‌ی قبل، لهجه و تن صدای خواننده را تقلید نمائید. با این کار نه تنها تلفظ کلمات انگلیسی را می‌آموزید، بلکه از یادگیری زبان لذت نیز برده‌اید.

آرام و شمرده صحبت کردن، اصلی مهم در تقویت تلفظ لغات انگلیسی

برای تلفظ صحیح کلمات انگلیسی، آرام و شمرده صحبت کنید

در هیچ کجا گفته نشده است که سریع حرف زدن مساویست با دانش زبانی بالا. سریع صحبت کردن به خصوص برای افراد در سطوح متوسط و پایین زبان انگلیسی باعث می‌شود تا تلفظ های اشتباه را مدام تکرار کنند و متوجه خطا های تلفظی خود نگردند. علاوه بر آن دیگران نیز ممکن است منظور آنها را را به درستی متوجه نشوند.

آرامش داشته باشید و استرس را کنار بگذارید و از حرف زدن لذت برده و شمرده صحبت کنید. این امر به شما کمک می کند تا صدای خودتان را بهتر بشناسید و به اشتباهاتتان در تلفظ پی برده و آنها را اصلاح نمائید. یادتان باشد که برای تلفظ صحیح کلمات انگلیسی، راه میانبری وجود نداشته و باید برای آن وقت بگذارید.

پس این باور را که تند صحبت کردن، همان روان صحبت کردن است کنار بگذارید. با تند و ناواضح سخن گفتن، از مسیر تقویت تلفظ انگلیسی فاصله می‌گیرید. با آرام و شمرده صحبت کردن این فرصت را به خود می‌دهید تا به تلفظ آنچه که می‌گویید به خوبی توجه کرده و واژگان را به طور صحیح بیان نمائید.

چگونه تلفظ انگلیسی خود را تقویت کنیم؟! در این مقاله تلاش کردیم تا پاسخی جامع و کاربردی را برای شما عزیزان ارائه کنیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

  1. من یک هفته ای هست که این کارایی که گفتینو اجرا میکنم و و همین مدت کوتاه هم تاثیرش رو دیدم مرسی

    1. سلام به شما
      خوشحالم که دوست داشتین و براتون مفید بوده.
      موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا