یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ | روش ها + منابع -
مقالات

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ | روش ها + منابع

یادگیری زبان با آهنگ یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزش هر زبانی می باشد. کمتر کسی است که به شنیدن موسیقی علاقه‌ای نداشته باشد. از طرف دیگر شاید شماهم فردی را در اطراف خود دیده باشید که بگوید به دلیل علاقه‌ی زیاد به موسیقی، یک زبان جدید را یاد گرفته و یا در آن بهتر شده است؛ این یعنی قدرت آهنگ ها در یادگیری زبان که با قدرت موجب کاهش مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی است!

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی هر کشور، ما را تا حد نسبتا زیادی با فرهنگ آن کشور نیز آشنا می‌کند. آهنگ ها را می‌توان یک مجموعه آموزشی کامل برای یادگیری زبان دانست.

در این مقاله قصد داریم به فواید، چگونگی و مراحل یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ بپردازیم و اطلاعات بسیار مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم.

فواید یادگیری زبان با آهنگ

زبانی که در آهنگ‌ها به کار می رود زبان محاوره است؛ از همین رو می‌توان با گوش دادن مداوم به آهنگ‌ها، با لغات و حتی  اصطلاحاتی که انگلیسی زبانان در زبان روزمره خود استفاده می‌کنند، آشنا شد.

از طرف دیگر موسیقی و متن آهنگ، ماندگاری بالایی در ذهن دارد. احتمالا برای شما هم پیش آمده که پس از چند بار گوش دادن به یک آهنگ خاص، به طور کاملاً ناخودآگاه بخش‌های زیادی از آن را حفظ شده‌اید.

یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

در نتیجه اگر یادگیری انگلیسی با آهنگ، به طور اصولی و طبق مراحل پایین پیش رود، بسیار در ذهن شما ماندگار خواهد بود. ‌به‌ جرأت می‌توان گفت که هرگز آنچه را که از طریق آهنگ یاد گرفته‌اید فراموش نخواهید کرد.

همچنین تجربه ثابت کرده است که زبان آموزانی که به یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ علاقه دارند تلفظ بسیار بهتری نسبت به بقیه افراد دارند. از آنجایی که معمولاً افراد، آهنگ مورد علاقه‌شان را به دفعات گوش می دهند، بارها به آوای کلمات گوش داده و در نتیجه تلفظ لغاتی که در آن آهنگ بکار رفته است، در ذهنشان حک می شود.

البته این موضوع فقط به تلفظ لغاتی که در آن اهنگ خاص به کار رفته است محدود نمی‌شود. اگر شما گوش دادن به آهنگ انگلیسی را بخشی از برنامه روزانه تان قرار دهید، پس از مدتی قدرت تشخیص بسیار خوبی در چگونگی تلفظ لغات پیدا خواهید کرد؛ حتی بدون آنکه از قبل این لغت جدید را شنیده باشید یا برای چک کردن تلفظ صحیح به دیکشنری نیاز داشته باشید.

از دیگر فواید این موضوع می‌توان به در دسترس بودن همیشگی آن اشاره کرد. شما برای این کار نیازی به حمل کتاب یا جزوه ندارید. کافی است چند آهنگ انگلیسی در گوشی همراه خود داشته باشید و  هر کجا که هستید، با این روش جذاب زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

انتخاب آهنگ، اولین گام برای آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

حالا که اثرات شگفت‌‌انگیز یادگیری زبان با آهنگ را متوجه شدیم، وقت آن است که بدانیم اولین مرحله برای شروع این کار چیست؟

اولین و مهم‌ترین مرحله این است که شما آهنگ مناسبی را برای این کار انتخاب کنید؛ یعنی آموزش زبان انگلیسی با موسیقی باید از طریق آهنگ‌هایی انجام شود که متناسب با سطح شما و همچنین در راستای علاقه شما باشد.

شاید نتوان برای همه افراد یک آهنگ خاص را در نظر گرفت؛ چون اولاً سطح زبان هر شخص با شخص دیگری متفاوت است و دوماً سلیقه افراد در زمینه موسیقی و آهنگ به شدت با هم تفاوت دارد.

مرتبط بخوانید: در آزمون تعیین سطح زبان انگلیسی انگلیشدان شرکت کنید و سطح خود را مشخص کنید!

به طور کلی از بین ژانرهای موسیقی، اهنگ‌های pop (پاپ)، نسبت به ژانرهای دیگر مثل jazz (جاز)، rock (راک)، rap (رپ) و ‌… برای یادگیری زبان مناسب‌تر هستند.

در نتیجه اگر مبتدی هستید و می‌خواهید یک اهنگ انگلیسی برای یادگیری زبان انتخاب کنید، به سراغ ژانر های دیگر نروید. و البته تلاش کنید که از بین آهنگ های این ژانر، آهنگ های ساده‌تر را انتخاب کنید.

آهنگ هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، برای یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ (به خصوص برای افردای که به تازگی می‌خواهند شروع کنند)، مناسب است.

نام موسیقی نام خواننده
Dangerous David Guetta
Only you Selena Gomez
Hello Adele
Chained to the rhythm Katy Perry
Just the way you are Bruno Mars
Thinking out loud Ed Sheeran
Someone like you Adele
If I were a boy Beyoncé
Jar of hearts Christiana Perri
Ain’t it funny Jennifer Lopez

متن موزیک، لازمه‌ی یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ

در این‌جا باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که آموزش زبان انگلیسی با موسیقی، صرفاً از طریق آهنگ‌ها و به تنهایی امکان‌پذیر نیست!

به‌عبارت‌دیگر اگر بخواهید بیشترین استفاده را از این روش داشته باشید و نکات خیلی بیشتری یاد بگیرید، باید متن آهنگ موردنظر را در دسترس داشته باشید.

مرتبط بخوانید: آموزش زبان انگلیسی با فیلم از صفر تا صد!

این که برای بار اول به یک آهنگ گوش دهید و متوجه بخش زیادی از آن نشوید کاملاً طبیعی است، پس هیچ نگران نباشید.

آموزش زبان انگلیسی با موسیقی

بعد از انتخاب آهنگ مناسب یک بار به آن گوش دهید و برای دفعات بعدی هیچ اشکالی ندارد که متن آهنگ را نگاه کنید. به شما توصیه می‌کنیم تا برای سه الی چهار بار فقط به متن انگلیسی آن نگاه کنید تا تمرکزتان بیشتر بر روی ساختار انگلیسی و تلفظ لغات باشد، نه ترجمه‌ی آن‌ ها‌.

برای یادگیری زبان با آهنگ لازم است که به متن آن توجه کنید. توجه کردن به متن اهنگ هنگام شنیدن آن به طور همزمان، به شما این امکان را می‌ دهد تا به جزئیات بیشتری توجه کنید. در نتیجه نه تنها دایره لغات انگلیسی خود را گسترش می‌دهید، بلکه با کاربرد صحیح ساختارهای گرامری نیز آشنا می‌شوید.

اما در دفعات بعدی برای درک بهتر معنی آهنگ می‌توانید به ترجمه آن‌ها نیز نگاهی بیاندازید.

احتمالا این سوال در ذهنتان شکل گرفته است که متن آهنگ‌ها را از کجا باید پیدا کنم؟ روش‌های بسیار ساده‌ای برای اینکار وجود دارد.

اولین روش این است که در سایت lyrics.com اسم آهنگ موردنظر خود را سرچ کنید و متن کامل را به زبان انگلیسی دریافت ‌کنید.

دومین راه این است که اسم اهنگ را به همراه کلمه lyrics در گوگل سرچ کنید و در همان صفحه اول متن اهنگ را می‌بینید‌

در هردوی این موارد اگر نام خواننده را نیز بدانید راحت تر می‌توانید متن را بیابید؛ چرا که گاهی چند اهنگ با اسم یکسان وجود دارد و دانستن نام خواننده، شما را سریع تر به متن آهنگ خواهد رساند.

و اما روش اخر هم این است که همین کار را (یعنی سرچ کردن نام اهنگ به همراه لغت lyrics) در وبسایت youtube انجام دهید. در این صورت ویدیوهایی را می‌بینید که اهنگ مورد نظر را برای شما پخش کند و متن آن را هم به شما نشان می‌دهد.

خواننده شوید و آهنگ بخوانید

حالا که آهنگ انگلیسی مناسب را انتخاب کردید و متن آن را هم در دست دارید بهتر است برای یادگیری زبان با آهنگ فقط شنونده نباشید و خودتان هم شروع به خواندن کنید.

در دفعات ابتدایی بهتر است هم‌ زمان با خواننده از روی متن بخوانید. دقت کنید که تا می‌توانید شبیه به خواننده از لحاظ ریتم، استرس لغات، تن صدا و… اجرا کنید.

اطمینان داشته باشید که اگر آهنگ متناسب با سلیقه شما باشد، ذهن شما از این کار نه‌تنها خسته نشده بلکه از همراهی با خواننده لذت هم می‌برد. این کار بیشتر شبیه یک سرگرمی است تا این‌ که بخواهد جنبه آموزشی داشته باشد.

در ابتدای مقاله ذکر کردیم که یکی از فواید یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ، تقویت تلفظ شما خواهد بود. دقیقاً تقویت تلفظ به همین بخش از آموزش برمی‌گردد؛ شما نهایت سعی خود را می‌کنید تا تلفظی شبیه به خواننده که احتمالاً خود او هم یک انگلیسی‌زبان است، داشته باشید. نتیجه این تقلید به تقویت و بهبود تلفظ شما در زبان انگلیسی می‌انجامد.

بعد از این‌که چندین بار با خواننده همراهی کردید وقت آن است که خودتان به تنهایی آهنگ را بخوانید بدون این‌که صدای خواننده برای شما پخش شود. این کار هم بسیار موجب تقویت مکالمه شما خواهد شد.

بارها در مقالات آموزشی متفاوت گفته‌ایم که یکی از راه‌های تقویت مکالمه این است که لب به سخن باز کنید و این موضوع صرفاً به این معنی نیست که با فرد دیگری صحبت کنید.

خواندن یک اهنگ با صدای بلند هم باعث می‌‌شود ترس شما موقع صحبت کردن جلوی یک جمع بریزد و با اعتماد به نفس بیشتری مکالمه می‌کنید.

دانلود آهنگ انگلیسی برای تقویت زبان

و اما سخن آخر؛ برای یادگیری زبان انگلیسی با آهنگ می توانید به وبسایت freemp3clouds.com مراجعه کنید. در این جا هم مانند پیدا کردن متن موزیک بهتر است اسم خواننده و اسم آهنگ را سرچ کنید و آهنگ مورد نظر خود را دانلود کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا