تقویت ریدینگ انگلیسی و افزایش مهارت در آن -
مقالات

تقویت ریدینگ انگلیسی و افزایش مهارت در آن

تقویت ریدینگ انگلیسی یکی از ارکان اصلی یادگیری زبان است که معمولا به آن بی‌توجهی می‌شود! اما چرا؟! یکی از دلایل آنرا می‌توان گرایش پایین افراد به مطالعه و تمایل بیشتر آنها به گوش دادن یا صحبت کردن نامید.

شاید تقویت این مهارت برای زبان آموزان سطوح مبتدی و متوسطه، به اندازه تقویت لیسنینگ و اسپیکینگ مهم نباشد، ولی لازم است تا لااقل با اصول اولیه آن به خوبی آشنا باشیم و نباید از اهمیت مهارت ریدینگ غافل شویم! پس اگر شمهم قصد دارید تا روی ریدینگ انگلیسی تمرکز بیشتری داشته باشید، حتما تا انتهای این مقاله را با ما همراه باشید.

هر شخصی در هر کشوری که به دنیا بیاید بعد از گذشت حدودا دو سال لب به سخن باز می کند اما حدوداً در سن هفت‌سالگی به مدرسه رفته و مهارت خواندن و نوشتن را می‌آموزد. اما وقتی تصمیم به یادگیری یک زبان جدید دارید نمی‌توانید بگویید که در سال‌های ابتدایی مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود را تقویت می‌کنم و سپس به تقویت ریدینگ خود خواهم پرداخت!

البته که تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی برای تمامی زبان‌آموزان لازم است، اما گروهی از افراد به این مقوله باید توجه بیشتری داشته باشند. بسیاری از افراد زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند چراکه می‌خواهند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کنند و رشته مورد علاقه‌شان را به زبان انگلیسی ادامه دهند. این افراد در ادامه با حجم عظیمی از کتاب‌های انگلیسی روبرو خواهند شد.

یا گروه دیگری از افراد هستند که به منزله شغلشان نیاز دارند تا با کشورهای خارجی از طریق نامه‌نگاری و ایمیل به زبان انگلیسی در ارتباط باشند. البته که مهارت نوشتاری در این‌جا بسیار اهمیت دارد اما این دو از یکدیگر جدا نیستند و در وهله اول باید درک مطلب به‌ درستی اتفاق بیفتد که بتوانند پاسخ درستی به آن نامه یا ایمیل بدهند.

حال که با قسمتی از اهمیت تقویت ریدینگ زبان انگلیسی آگاه شدیم در ادامه این مطلب مراحلی را خدمتتان ارئه می‌کنیم که با به کارگیری آن ها بتوانید به راحتی متون انگلیسی را مطالعه کرده و از این کار لذت ببرید.

چگونه ریدینگ را تقویت کنیم؟

اگر هدفتان تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی است باید پیش از آنکه هر گونه اقدامی انجام دهید به این فکر کنید که هدفتان دقیقا چیست؟ آیا صرفاً می‌خواهید به سؤالات درک مطلب در یک امتحانی مثل ریدینگ آزمون آیلتس پاسخ دهید یا این ‌که هدفتان مطالعه آزاد و صرفاً لذت بردن از خواندن مطالب متفاوت به زبان انگلیسی است؟ و یا می‌خواهید رمان‌های معروف دنیا را به زبان انگلیسی بخوانید؟ شاید هم می‌خواهید روزنامه ها و مجلات خبری انگلیسی را به منظور افزایش اطلاعاتتان مطالعه کنید..

تقویت ریدینگ انگلیسی

پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می‌کند که گام‌هایی که برای تقویت ریدینگ انگلیسی خود بر می دارید اصولی‌تر باشد؛ در نتیجه در وقت و زمان خود صرفه جویی می‌کنید.

به طور مثال شخصی که نیازی ندارد در آزمون‌هایی مثل آیلتس یا تافل شرکت کند و صرفا تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی به او کمک می‌کند که از خواندن مطالب متفاوت لذت ببرد و یا آگاهی خود را افزایش دهد، نیازی ندارد تا با تکنیک‌های تخصصی ریدینگ در آزمون‌ها آشنا شود. اما از طرف دیگر افرادی که نیاز دارند تا به سوال‌های reading comprehension یا همان درک مطلب پاسخ دهند، باید با انواع سوالات آن آزمون و تکنیک های لازم جهت پاسخ دهی به آن ها آشنا باشند.

پیش از آنکه به معرفی مراحل تقویت ریدینگ انگلیسی بپردازیم خوب است بدانید که این مراحل برای همه زبان ‌آموزان در هر سطحی که باشند مفید است. اهمیت آگاهی از این مطالب در این است که افرادی که صرفا به تقویت ریدینگ آیلتس و یا هر امتحان دیگری فکر می‌کنند باید مطالعه آزاد یا همان extensive reading را در برنامه خود بگنجانند و از مراحل زیر پیروی کنند.

مرتبط بخوانید: نحوه تقویت رایتینگ در زبان انگلیسی!

برای تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی هر روز زمان بگذارید!

بسیاری از افراد هستند که دو الی سه ساعت در هفته را به تقویت ریدینگ اختصاص می دهند اما توصیه ما به شما این است که به جای آنکه این زمان را به یک روز در هفته اختصاص دهید، آن را بین روزهای هفته پخش کنید. در ابتدا که می‌خواهید این کار را شروع کنید حتی شاید روزی ده دقیقه هم کافی باشد و بهتر است سعی کنید به ‌مرور، این زمان را افرایش دهید.

تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی

این احتمال وجود دارد که در روزهای آغازین حتی ده دقیقه هم برای شما زمان زیادی به نظر برسد اما مطمئن باشید که رفته‌ رفته این کار برای شما آسان‌تر خواهد شد به‌خصوص اگر فردی باشید که از مطالعه کردن لذت می‌برید، پس از گذشت مدت کوتاهی، زمان از دست شما خارج شده و شاید دو برابر آن میزانی که در نظر داشته‌اید مطالعه کنید.

ریدینگ انگلیسی متناسب با سطح شما

اگر برایتان سوال است که چگونه ریدینگ خود را تقویت کنیم؟ باید بدانید که در وهله اول و پیش از آنکه بخواهید هر اقدامی انجام دهید باید سطح دانش زبان انگلیسی خود را بشناسید و سپس مطابق با آن متون مورد نظر و یا کتابی که دوست دارید مطالعه کنید را انتخاب کنید. این ‌که مدتی را یکجا بنشینیم و کتابی را بخوانیم به‌خصوص برای افرادی که فعال‌تر هستند، کار کسل‌کننده‌ای به نظر می‌رسد؛ حال اگر آنچه را که می‌خوانیم بسیار فراتر از سطح دانش زبانی ما باشد، ممکن است حتی یک صفحه را هم به اتمام نرسانیم.

علاوه بر این که برای تقویت ریدینگ باید سطح خودتان را بدانید، خوب است که علاقه خود را نیز در زمینه مطالعه کردن بشناسید. اگر فردی هستید که به ژانر ماجراجویی علاقه دارد و مطالعه خود را با یک ژانر عاشقانه آغاز کنید، احتمال آن که آن کتاب یا مطلب را به اتمام برسانید بازهم کم است. آن‌قدر متون کوتاه و بلند در زمینه های متفاوت وجود دارد که به خصوص در اول راه اصلاً نباید خودتان را مجبور به خواندن متن خاصی کنید که مطابق با سلقه ی شما نیست؛ مادامی که آن متن متناسب با علاقه و سطح زبان شما باشد برای تقویت ریدینگ انگلیسی reading مناسب خواهد بود.

کتاب های ساده انگلیسی را بخوانید

اگر تعریف رمان “غرور و تعصب” pride and prejudice نویسنده جین آستین را شنیده اید و تصمیم گرفته‌اید که این رمان قطور را به زبان انگلیسی مطالعه کنید، به شما پیشنهاد می‌کنم که برای تقویت ریدینگ به‌خصوص اگر در سطوح مبتدی و یا متوسط هستید به سراغ نسخه اصلی این کتاب نروید! در این کتاب از لغات و اصطلاحات کاملاً پیشرفته استفاده شده است که نه ‌تنها نیازمند دانش زبانی در سطوح بالا می باشد بلکه حوصله زیادی هم برای خواندن و مطالعه این کتاب باید داشته باشید!

اما هر مشکلی راه‌ حلی دارد؛ بسیاری از کتاب‌های معروف جهان که به زبان انگلیسی نوشته شده‌اند، نسخه‌های ساده‌تر آن‌ها نیز بازنویسی شده است؛ بنابراین اگر می خواهید به تقویت ریدینگ انگلیسی خود بپردازید بهتر است این‌گونه کتاب‌ها  را که ساده شده بوده و البته حجم کمتری نسبت به کتاب‌های اصلی دارند، مطالعه کنید.

برای تقویت ریدینگ انگلیسی نیاز نیست متوجه همه چیز باشید!

از مهم‌ترین نکاتی که به هنگام تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی خود باید به آن توجه کنید این است که شما نباید همه لغات انگلیسی را از پیش بلد باشید و یا از طرف دیگر نباید به هر لغت جدیدی که برخوردید مطالعه کردن را متوقف کرده و به دنبال معنی آن لغت در دیکشنری باشید.

اگر بخواهید چنین کاری را انجام دهید نه ‌تنها مدت‌ها طول می‌کشد که یک صفحه را به پایان برسانید، بلکه جذابیت و لذت مطالعه کردن نیز از بین خواهد رفت. اگر مطابق با آنچه که گفتیم متنی که انتخاب می‌کنید متناسب با سطح شما باشد، احتمالا شما بیش از هفتاد درصد آن را بلد هستید و البته نیازی نیست که به هنگام خواندن متن برای اولین بار، متوجه صد در صد آن شوید.

شاید برایتان سوال باشد که اگر چنین است ممکن است نتوانیم به سؤال‌های درک مطلب پاسخ دهیم؛ به یاد داشته باشید که در این‌جا صحبت از سؤالات درک مطلب و یا امتحانی نیست، بحث ما مطالعه آزاد به جهت تقویت ریدینگ انگلیسی می باشد. شما می‌توانید لغات جدید را در ابتدا حدس بزنید و مطالعه خود را به پایان برسانید. همچنین اگر به دنبال افزایش دایره لغات انگلیسی خود هستید می توانید زیر لغات جدید خط بکشید و پس از آنکه مطالعه خود را به پایان رساندید، به دنبال لغات جدید در دیکشنری باشید.

تقویت ریدینگ آیلتس

تا به این‌جا درمورد چگونگی تقویت ریدینگ زبان انگلیسی صحبت کردیم اما ممکن است شما هم جز آن دسته از زبان‌آموزانی باشید که صرفا جهت کسب نمره بالاتر در برخی آزمون های بین المللی مثل آزمون آیلتس، می‌خواهید به تقویت مهارت ریدینگ انگلیسی بپردازند‌ و برایتان سوال است که چگونه ریدینگ آیلتس را تقویت کنیم؟

توصیه ما به شما عزیزان این است اگر هدفتان افزایش نمره ریدینگ آیلتس می باشد علاوه بر انجام دادن مراحل بالا و مطالعه آزاد متون متفاوت، حتماً نمونه هایی از متون ریدینگ آیلتس را قبل از شرکت در آزمون مطالعه کنید تا با سطح و موضوعات ریدینگ آزمون آیلتس آشنا باشید. برای این کار ابتدا مقاله آزمون آیلتس چیست انگلیشدان را مطالعه کنید.

اما از طرف دیگر باید بدانید که در آزمون ها محدودیت زمانی وجود دارد؛ بطور مثال در آزمون آیلتس، شما تنها چهل دقیقه فرصت دارید تا به سوالات سه بخش متفاوت پاسخ دهید. درنتیجه ممکن است وقت کافی نداشته باشید که بخواهید تمام متون را به طور کامل بخوانید!

اما شاید برایتان سوال پیش بیاید که مگر می‌توان بدون خواندن متن به سوال‌ها جواب داد؟ باید بگوییم بله! اگر شما با انواع سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود آشنا باشید و بدانید که دقیقا سوال از شما چه نوع جوابی را می‌خواهد ،می‌توانید با به کارگیری برخی از تکنیک ها مانند اسکیم و اسکن، در زمان خود برای پاسخ دهی به سوالات صرفه جویی کنید.

و حالا قصد داریم به شما بهترین کتاب‌های ریدینگ آیلتس را معرفی کنیم .دو کتاب reading for IELTS از سری کتاب های Collins و همچنین کتاب get ready for IELTS reading را می‌توان از کتاب‌های مناسب جهت تقویت ریدینگ آیلتس دانست.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا