معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ -
مقالات

معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اهمیت حضور یک معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب و مجرب در یک دوره آموزش زبان، می‌تواند مهم ترین فاکتور برای تعیین کیفیت و بازدهی یک کلاس زبان باشد.

هر شخصی ممکن است در مقاطعی از زندگی خود، نیاز مبرم به یادگیری زبان انگلیسی را احساس نماید. دقیقا همین جاست که انتخاب بهترین کلاس و استاد زبان انگلیسی، تا حد بسیار زیادی به ما کمک می کند تا در مسیر درست گام برداشته و هرچه زودتر به اهداف خود از یادگیری زبان دست یابیم.

یک معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب، موجب پیشرفت سریع زبان‌آموز است

در این مقاله قصد داریم تا ویژگی های یک معلم زبان انگلیسی خصوصی را بررسی نموده و به شما در انتخاب یک مسیر درست و اصولی جهت یادگیری زبان انگلیسی، یاری نمائیم. چرا که یک انتخاب صحیح می‌تواند به شما در صرفه جویی در زمان و هزینه و البته دستیابی به اهدافتان، کمک شایان توجهی نماید.

پس به شما که قصد یادگیری موثر و کاربردی را دارید اکیدا توصیه میکنم تا ادامه‌ی مقاله‌ی بهترین معلم خصوصی زبان انگلیسی را تا انتها مطالعه نمائید. در زیر به بررسی مهم ترین ویژگی های یک معلم زبان شایسته می‌پردازیم.

سه نکته‌ی اصلی در بررسی یک معلم خصوصی زبان

در اینجا قصد داریم تا سه نکته مهم و اساسی جهت شناخت یک معلم زبان انگلیسی خصوصی مجرب و توانمند را با شما در میان بگذاریم. معمولا زبان‌آموزان تنها به بار علمی یا سوابق آموزشی یک معلم زبان توجه کرده و از بررسی سایر ویژگی های یک معلم که به شدت می‌تواند کیفیت یک کلاس را تحت تاثیر قرار دهد، غافل می‌شوند! سه تا از مهم‌ترین آنها به شرح زیر است.

توجه به میزان دانش زبان انگلیسی

مورد اول، توجه به سطح واقعی و میزان دانش زبان آموز از مهارت های زبانی و توانایی وی در ایجاد ارتباطات موثر و البته مکالمه انگلیسی است. در واقع یک معلم خصوصی زبان ایده‌ آل، نقاط قوت و ضعف زبان‌آموز خود را به هنگام تعیین سطح به دقت بررسی می‌نماید و مطابق با آن زمان کلاس را برنامه‌ریزی می‌کند.

ممکن است دو فرد که سطح زبانی مشابهی دارند، یکی در مهارت گفتاری و دیگری در مهارت نوشتاری تسلط بیشتری داشته باشند؛ مسلما برنامه درسی و کلاسی آنها نباید با هم یکسان باشد!

هدف از یادگیری

مورد دوم که حائز بیشترین میزان اهمیت است را می‌توان هدف زبان آموز از آموزش زبان انگلیسی نامگذاری نمود. یعنی اینکه زبان آموز بتواند به اهداف اصلی خود از یادگیری زبان که می‌تواند آمادگی آزمون آیلتس، تقویت مکالمه، تسلط به کنکور زبان انگلیسی و سایر موارد باشد، دست پیدا کند.

در یک کلاس خصوصی زبان استاندارد و پربازده، معلم خصوصی زبان انگلیسی موظف است مطابق با اهداف مورد نظر دانشجوی خود، برنامه‌ی درسی را به گونه‌ای تدوین نماید که فرد در کمترین زمان ممکن به اهداف خود دست یافته و بیشترین بازدهی آموزشی را دریافت نماید.

ویژگی های فردی در آموزش

و مورد سوم را میتوان ویژگی های فردی زبان آموز قلمداد نمود که نیازمند توجه بسیاریست؛ از جمله ی آنها میتوان به ویژگی های شخصیتی، میزان هوش و استعداد یادگیری زبان، علایق فردی، سن، جنسیت، شرایط کاری و زندگی اشاره نمود.

یک معلم زبان خصوصی، باید با توجه به موارد ذکر شده، برنامه‌ی کلاس را به گونه‌ای تنظیم نماید که زبان آموز بتواند هرچه سریع تر به اهداف خود از آموزش زبان انگلیسی دست پیدا کند. به عنوان مثالی ساده، استاد زبان باید منابع آموزشی خود را مطابق علایق دانشجوی خود گلچین نماید؛ چراکه مسیر آموزش را برای زبان‌آموز آسان کرده و موجب دوچندان شدن تاثیر آموزش خواهد شد.

مرتبط بخوانید: کلاس خصوصی زبان بهتر است یا کلاس گروهی؟

ایجاد حس اعتماد به نفس و پیشرفت در زبان آموز در یادگیری زبان انگلیسی

عموماً زبان‌آموزان به خصوص در سطوح مبتدی، بر این باورند که اگر در جلسات اول پیشرفتی نکرده و قادر به مکالمه به انگلیسی نباشند، امری طبیعی است و پس از گذشت چندین جلسه و یا حتی چندین ترم از آموزش زبان، به این مهم دست می‌یابند.

اما باید بدانید که یک معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب و توانمند قادر است از همان جلسه‌ی اول، شما را در مسیر درست همراهی نموده به طوریکه پس از پایان همان جلسه اول احساس کنید که این جلسه برای شما مفید بوده و می توانید مطالب تدریس شده را به طور کاربردی استفاده نمائید. پس مبتدی بودن و یا نداشتن دانش زبان انگلیسی، به این معنا نیست که شما نمی توانید تفاوت یک مدرس زبان عالی را با کسی که مهارت کافی برای تدریس ندارد، دریابید.

موضوع قابل توجه دیگر نیز این است که بعضی از زبان آموزان، فقط به صرف اینکه یک مدرس، مدرک دانشگاهی داشته و یا فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر باشد، اقدام به انتخاب معلم خصوصی زبان انگلیسی می‌کنند؛ اما باید بدانید که تجربه عملی و مهمتر از آن، نحوه‌ی بیان مطالب و انتقال آنها، داشتن دانش کافی در زمینه تدریس زبان انگلیسی و همچنین به کارگیری به روزترین روش ها و متد های آموزشی، هیچ گاه با فقط در دست داشتن یک مدرک دانشگاهی قابل قیاس نبوده و بسیار فراتر از آن است.

معلم زبان خوب چیزی را پنهان نمی کند

درست است! یک معلم خصوصی زبان انگلیسی، باید با شما صادق بوده و چیزی برای پنهان کردن نداشته باشد!

یک معلم زبان خصوصی خوب، چیزی را پنهان نمی‌کند

اولا این حق طبیعی و مسلم هر زبان آموزیست که بتواند با افرادی که پیش از این با استاد مورد نظر آنها، کلاس داشته‌اند در ارتباط بوده و بتواند با آنها در مورد نحوه تدریس، میزان رضایت از استاد و سایر موارد موردنظر صحبت کند. پس باید بتوانید از معلم خصوصی زبان انگلیسی خود بخواهید تا در صورت رضایت زبان آموزان قبلی، شماره‌ی تماس آنهارا در اختیار شما قرار دهد.

دوما گاهی اوقات برخی از اساتید زبان انگلیسی، تمام دانش خود را در اختیار دانشجویان قرار نداده و بر این باورند که همواره دانش آنها باید فرای دانشجو بوده و به نوعی در بحث آموزش زبان، خساست به خرج می دهند. اما یک معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب، علاوه بر اینکه سعی می کند همواره دانش خود را افزایش داده و آنرا به روز رسانی نماید، هر آنچه را که میداند و برای زبان آموز مفید است، در اختیار وی قرار می‌دهد.

یک استاد خصوصی خوب، مسئولیت پذیر است

مسئولیت پذیری و وجدان کاری دو فاکتور مهمی است که اگر یک معلم زبان خصوصی از آن بی‌بهره باشد، نمی توانید به ایشان جهت رسیدن به اهداف خود اعتماد کنید. استاد زبان در ابتدا و بعد از تعیین کردن سطح اولیه‌ی شما، باید صراحتا بگوید که حدودا پس از طی چه مدت زمانی، شما به طور واقعی می‌توانید به اهداف خود دست یابید.

اما این کافی نیست؛ یک معلم مسئولیت پذیر، باید تمام تلاش خود را کرده تا مثل یک مشاور و راهنما، در طی مسیر یادگیری زبان انگلیسی همواره همراه شما بوده و نتیجه گرفتن شما در کمترین زمان ممکن را از اولویت های اصلی خویش قرار دهد.

همچنین جهت جلب توجه زبان آموز در ابتدای دوره آموزشی، به وی وعده های پوچ و توخالی نداده، صادق باشد و صراحتا  اعلام نماید چه مدت زمانی نیاز است تا فرد به تسلط کافی در زبان انگلیسی، دست پیدا کند.

دانش خود را همواره به روز نگه می دارد

بله درست است. یک دبیر زبان خوب باید همیشه دانش خود را به روز نماید. حتی اگر از دانش بسیار بالا و همچنین مدارک عالی رتبه دانشگاهی برخوردار باشد. اگر معلمی که می خواهید انتخاب کنید، زیاد اهل به روز رسانی علم خود نبوده و نیازی به این کار نمی بیند، مطمئن باشید که یک جای کار می لنگد.

با توجه به اینکه هیچ دانشی انتها ندارد، معلمی که خود را به روز نمی کند و از اتفاقات تازه ای که در دنیای آموزش زبان می افتد بی خبر است، مطمئنا نمی تواند بهترین و سریع ترین راه ها را به شما آموزش دهد. چرا که خودش نیز از آنها غافل است!

به شخصه یک معلم خوب که همواره دانش خود را آپدیت می کند و در حال پیشرفت هست را به یک معلم عالی ترجیح میدهم. این از مهم ترین نکاتی است که در انتخاب مدرس در هر حوزه ای باید به شدت به آن توجه کنیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

  1. ممنونم خیلی خوب و خلاقانه معیار های مهم رو بررسی کردین واقعا مقالات این سایت عالیه

    1. سلام متشکرم لطف دارید و خوشحالم که دوست داشتین

  2. یعنی واقعا ممکنه یک معلم همه ی این ویژگی ها رو با هم داشته باشه؟؟؟
    قطعا اگه باشه دیگه یه فرشتس

    1. سلام. هیچ چیزی غیر ممکن نیست به نظر من فقط باید توی انتخاب هامون دقت کنیم! 🙏🌷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا