چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟ 5راهکار ویژه - انگلیشدان
مقالات

چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟ ۵ راهکار شگفت انگیز

چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ قاطع برای این سوال هستید، حتما تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

در واقع این می‌تواند سوال بسیاری از شما باشد که زمان و انرژی زیادی را برای یادگیری زبان انگلیسی صرف کرده و از فراموش کردن آن نگرانید. اگر جواب این سوال را پیدا کنیم، مسیر آموزش زبان انگلیسی بسیار برای ما راحت می‌شود.

البته یادمان باشد که پاسخ به این سوال که چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم، تنها برای افرادی که در سطوح مقدماتی قرار دارند نیست؛ بلکه هر کسی که یادگیری زبان انگلیسی را شروع می‌کند، باید پاسخی برای این سوال پیدا کند؛ چرا که دانشی که فراموش می‌شود ارزش خود را از دست خواهد داد!

مرتبط بخوانید: بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی به طور موثر و کاربردی!

 گاهی اوقات پیش می‌آید افرادی به سطوح بالا در زبان انگلیسی می‌رسند، فکر می‌کنند همه چیز تمام شده! این افراد می‌گویند من به زبان انگلیسی مسلط هستم و دیگر نیازی نیست که این زبان را مطالعه کنم.

ولی باید بدانید که جمله معروف “زبان انگلیسی فرار است” متاسفانه کاملاً صحیح است! حتی اگر ما به تسلط کامل در آن رسیده باشیم، باز هم نیاز داریم تا بدانیم چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم!

بسیاری از افراد را دیده‌ایم که سال‌های قبل به دلیل شرکت در کلاس‌های زبان یا مطالعات شخصی در زبان انگلیسی قوی شده بودند. اما به علت وقفه‌ای که پیش آمده، حجم بسیاری از این مطالب را فراموش کرده‌اند.

یا زبان‌آموزان بسیاری که دایره لغات بسیار خوبی داشتند اما بعد از مدتی تلاش برای یادگیری، از خود می پرسند چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم؟! و این یک روند کاملاً طبیعی هست و ممکن است برای هر شخصی که زبان مادری‌اش انگلیسی نباشد، اتفاق بیفتد.

چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟

در این مقاله، به شما ترفندها و راهکارهایی معرفی کنم که همیشه خیالتان کاملا راحت باشد که میزان فراموشی دانش خود را به صفر یا حداقل مقدار ممکن می‌رسانید.

چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟ خود را در معرض زبان قرار دهید!

واقعیت این است که انگلیسی دانش محدودی نیست و شما هرچقدر هم که این زبان را مطالعه کنید نمی‌توانید بگویید من به آخرین درجه زبان انگلیسی رسیده‌ام!

درست است فردی که به سطوح پیشرفته زبان انگلیسی می‌رسد می‌تواند تقریباً متوجه مکالمه زبان انگلیسی افرادی که زبان مادریشان انگلیسی است بشود، اکثر فیلم هایی را که می‌بیند متوجه شود و یا آهنگ زبان انگلیسی را براحتی گوش کند و حتی معنی آن‌ها را درک کند. اما همواره چیز های جدیدی برای یادگیری وجود دارند! مانند لغات و اصطلاحات روزمره انگلیسی و…

پس این تفکر را که اگر به سطح خاصی در زبان انگلیسی رسیدم دیگر نیازی نیست آن را مطالعه کنم، کنار گذاشته و در وهله دوم علاوه بر مطالعه همیشگی زبان انگلیسی هر چند کم مثلا روزی ۱۰ دقیقه، سعی کنید در کنار آن از آموخته‌های خود به شکل واقعی استفاده کنید؛ یعنی جدای از آنکه لغات و اصطلاحات انگلیسی جدیدی می آموزید و سعی در تقویت زبان انگلیسی خود به طور مداوم دارید، سعی کنید تا از آن‌ها به طور مستمر استفاده کنید.

اگه می خوای زبان انگلیسی رو خیلی سریع و آسان یاد بگیری،
همین حالا با ما تماس بگیر!

بطور مثال اگر برایتان سوال است که چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم، راه‌ حل بسیار ساده است؛ اگر همواره درحال یادگیری لغات جدید باشید و همواره نیز از این لغات انگلیسی در مکالمات خود و یا در زبان نوشتاری یا همان رایتینگ انگلیسی خود استفاده کنید، هرگز آن‌ها را فراموش نمی‌کنید.

مرتبط بخوانید: چرا زبان انگلیسی را یاد نمیگیرم؟!

درنتیجه اولین و ساده‌ترین راه حل برای پاسخ دادن به سوال چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم، این است که فرصت فراموش کردن زبان انگلیسی را به خودتان ندهید؛ یعنی همواره در حال یادگیری زبان انگلیسی باشید.

از مهم ترین دلایل فراموشی زبان انگلیسی، نبودن در محیط انگلیسی است!

 هر نوزادی که به دنیا می آید با هیچ زبان خاصی متولد نمی شود. این کودک اگر در ایران به دنیا بیاید، زبان فارسی را یاد می‌گیرد و به طبع اگر در کشوری مثل آمریکا به دنیا بیاید زبان انگلیسی را یاد می‌گیرد. همه این‌ها به دلیل عوامل محیطی است یعنی در روزهای آغازین زندگی خود در معرض هر زبانی که باشد، به مرور آن زبان را فرامی‌گیرد.

در ماه‌های ابتدایی زندگی خود هیچ کدام از نوزادان قادر به سخن گفتن نیستند و فقط صداهای محیط اطراف خود را می‌شنوند. اما پس از مدتی با توجه به آنچه که شنیده اند و درک کرده‌اند لب به سخن باز می‌کنند و زبان مادری شان شکل می گیرد.

ما برای یادگیری زبان انگلیسی باید سعی کنیم تا در چنین محیطی قرار بگیریم؛ یعنی هرچه بیشتر خودمان را در معرض زبان انگلیسی قرار دهیم. حالا احتمالا با خود می‌گویید محیط انگلیسی زبان از کجا بیاورم؟!

دلایل فراموشی زبان انگلیسی چیست

برای این‌که در معرض زبان انگلیسی قرار بگیریم کافی است تا آنجایی‌ که می شود تعامل ‌مان را با این زبان بیشتر کنیم. به طور مثال اوقات فراغت خودمان را تا حد امکان با کارهای مورد علاقه مان که به زبان انگلیسی هستند گره بزنیم.

تقریباً همه افراد به تماشا کردن فیلم در آخر هفته علاقمند هستند؛ اگر این فیلم‌ها را به زبان انگلیسی تماشا کنید تاثیر بسیار شگفت‌انگیزی بر روی نه ‌تنها تقویت مکالمه زبان انگلیسی شما بلکه بر روی تقویت لیسنینگ خواهد داشت.

اگر اهل ورزش کردن و یا پیاده‌روی باشید، احتمالاً به هنگام انجام دادن این کار به یک موزیک گوش می دهید. سعی کنید از موزیک های انگلیسی استفاده کنید.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که برنامه‌ریزی‌های تان را به زبان انگلیسی انجام دهید و یا یادداشت‌هایی را که برای خود می‌نویسید تا چیزی را فراموش نکنید، به زبان انگلیسی باشد. اگر این کار را مداوم انجام دهید هرگز نیاز ندارید تا به سوال چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم، فکر کنید!

چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

 پاسخ به این سوال تنها مخصوص کسانی نیست که برای مدتی این زبان را کنار گذاشته‌اند و حال فکر می‌کنند که دایره لغات زبان انگلیسی آن‌ها کاهش یافته است و یا برخی از لغات را فراموش کرده‌اند.

این‌که بدانیم چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم ،حتی اگر در سطوح مبتدی زبان انگلیسی هم قرار داشته باشیم، به ما کمک می‌کند تا لغات زبان انگلیسی را اصولی یاد بگیریم و بتوانیم از آن‌ها به شیوه‌ای درست برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی و یا درک بهتر تمرینات لیسنینگ استفاده کنیم.

احتمالاً اگر مقاله‌های مرتبط را درباره این موضوع از سایت انگلیشدان مطالعه کرده باشید و یا از افراد مختلفی در این‌باره سوال پرسیده باشید، به شما می‌گویند که بارها و بارها این لغات را مرور کنید. این روش بله کاملاً صحیح است.

اما از نظر بنده پیش از آنکه بخواهیم به مرور لغات زبان انگلیسی بپردازیم، باید به هنگام یادگیری لغات زبان انگلیسی نیز شیوه صحیح و اصولی را انتخاب کنیم. اما شیوه درست یادگیری لغات زبان انگلیسی چیست؟در ادامه‌ این مطلب دو راه ‌حل کاربردی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم‌.

بین لغات انگلیسی مختلف ارتباط موضوعی یا معنایی برقرار کنید

 یکی از بهترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی که البته کمک می‌کند که دیرتر آن‌ها را فراموش کنیم این است که بجای این که یک لغت را به‌تنهایی یاد بگیریم لغت مورد نظر را با چندین واژه دیگر و یا اصطلاحاتی که می‌توانند به آن مربوط باشند آموزش ببینیم و بدین طریق به‌علت رابطه‌ای که بین آن‌ها وجود دارد، احتمال فراموش کردن آن‌ها کمتر خواهد شد. همچنین این‌که ذهن برای یادگیری این مجموعه لغات بیشتر درگیر می شود، آموزش بسیار مؤثرتر خواهد بود.

 ذکر این نکته ضروری است که این روش مناسب تمامی زبان‌آموزان در همه سطوح می باشد؛ یعنی شما چه در سطح مبتدی قرار داشته باشید و بخواهید برای اولین بار با لغات ابتدایی آشنا شوید و چه در سطوح پیشرفته زبان انگلیسی قرار داشته باشید و دایره لغات انگلیسی نسبتا خوبی داشته باشید، با این روش می‌توانید به راحتی از لغاتی که یاد می‌گیرید در موقعیت های مختلف استفاده کنید‌.

مرتبط بخوانید:‌ برای مشاهده‌ی کاربردی ترین و به‌ روز ترین مقالات آموزش زبان انگلیسی، اینجا کلیک نمائید.

یادگیری لغات انگلیسی با مثال زدن

اگر به هنگام یادگیری لغات انگلیسی، یک جمله‌ای را بخوانید که در آن جمله از لغت موردنظر استفاده شده است نه‌تنها در لحظه معنی آن لغت را بهتر درک می کنید بلکه بعدها نیز به هنگام به خاطر آوردن لغت موردنظر، احتمال این که آن جمله را به یاد بیاورید خیلی بالاست.

البته شاید الان بگویید که من هر بار که لغتی را در دیکشنری سرچ می‌کنم جمله‌های مربوط به آن را نیز می‌خوانم اما بعد از مدتی نه لغت را به یاد می‌آورم و نه آن جمله را!

بله درست است اما منظور ما از این‌که می‌گوییم جمله‌ای که از آن لغت در آن استفاده شده است را به خاطر می‌آورید این است که خودتان در ابتدا آن جمله را ساخته باشید؛ یعنی بعد از این‌که یکی دو مورد از مثال‌های دیکشنری را خواندید و با کاربرد آن در جمله آشنا شدید حال وقت آن است که با توجه به اطلاعات و دانش خودتان، اتفاقات روزمره و یا با هر چیزی که دور و برتان است یک مثالی بزنید که هرگز آن را فراموش نمی‌کنید.

مثلاً واژه spoiled به معنای “لوس” می‌باشد. اگر شما بلافاصله لوس ترین شخصی که در زندگی خود می‌شناسید را به یاد بیاورید و با آن یک مثال خیلی ساده بزنید، احتمال فراموش کردن این لغت بسیار کم خواهد شد! مثلا بگویید:

Mary gets whatever she wants at the moment, she is really spoiled
مری هر چیزی که میخواد در لحظه براش فراهم میشه! اون خیلی لوسه

و در آخر باید به شما بگویم که اگر به هنگام آموزش لغات انگلیسی از این دو روش استفاده کنید و سپس در فواصل زمانی مختلف آن‌ها را مرور کنید دیگر سوال چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم به ذهنتان خطور نمی‌کند!

چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم؟

چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم؟ آن‌قدر مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود!

یکی از بهترین روش‌های فراموش نکردن آنچه که می‌آموزیم در هر زمینه‌ای این است که در همان روزهای ابتدایی آموزش آن‌ها را مرور کنیم. بسیاری از افراد این بخش را نادیده می گیرند. در یادگیری زبان انگلیسی هم دقیقا همین طور است.

فرض کنید یک موضوع مشخص از گرامر انگلیسی را به صورت خودخوان یا با شرکت در کلاس زبان انگلیسی می‌آموزید و برایتان کاملا واضح و روشن می‌گردد؛ ولی این به تنهایی کافی نیست.

باید بدانید که مرور کردن بعد از یادگیری به شما کمک می‌کند تا مطلب موردنظر در ذهن شما حک شود. حتی فواصل زمانی مرور لغات انگلیسی، گرامر انگلیسی، اصطلاحات زبان انگلیسی و یا هر چیز دیگری در روزهای ابتدایی باید کوتاه‌تر باشد و به مرور باید فاصله مرورها را افزایش دهید.

اگه می خوای زبان انگلیسی رو خیلی سریع و آسان یاد بگیری،
همین حالا با ما تماس بگیر!

بعضاً برخی از زبان‌آموزان که از من می‌پرسند چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم و به آن‌ها می‌گویم که باید آنچه را که یاد می‌گیرید مرور کنید. اما زبان آموزان شکایت می‌کنند که وقتی مرور میکنیم، تقریباً هیچ چیزی یادمان نیست و یا درصد خیلی کمی از مطالب را به یاد می‌آوریم.

مشکل اصلی همین است که فاصله اولین یادگیری تا اولین مرور شما بسیار زیاد بوده است. مطمئن باشید اگر نهایتاً یک الی دو روز بعد از یادگیری، آنچه را که آموخته اید مرور کنید و به مرور فاصله‌های زمانی را بیشتر کنید، بعد ازگذشت چند ماه مطالب را بسیار راحت‌ تر به یاد می‌آورید.

با افرادی که به یادگیری زبان انگلیسی علاقمند هستند در ارتباط باشید

و اما آخرین پاسخی که در این مطلب به سوال چگونه زبان انگلیسی را فراموش نکنیم، می دهم این است که سعی کنید با افرادی که به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند هستند در ارتباط باشید.

مرتبط بخوانید:‌ برای یادگیری زبان چه کنیم؟‌ تمام نکات مورد نیاز شما!

چرا که با وجود چنین فردی در کنار خود، حتی اگر شما مدتی مطالعه یا مرور زبان انگلیسی را هم کنار بگذارید، احتمالاً ناخود آگاه یادگیری زبان انگلیسی را به شما یادآوری می‌کند! یا از شما یک سوالی می‌پرسد؛ اصطلاح انگلیسی جدیدی را که یاد گرفته است با شما به اشتراک می‌گذارد، یک آهنگ زبان انگلیسی را به شما معرفی می‌کند یا در مورد یک فیلم زبان انگلیسی با شما صحبت می‌کند و بالاخره از یک راهی به شما یادآوری می‌کند که پیمودن این مسیر انتها ندارد.

علاوه بر این‌ها مکالمه زبان انگلیسی به خودی خود یکی از مؤثرترین روش های تقویت زبان انگلیسی می باشد و شما می‌توانید با این فرد زمان ‌های مشخصی را تعیین کنید و به مکالمه انگلیسی در مورد موضوعات موردنظر خود یا زندگی روزمره‌تان بپردازید.

مرتبط بخوانید:‌ لیست کلمات انگلیسی مربوط به بانک به همراه نحوه دقیق استفاده از آنها

حتی می‌توانید از قبل یک فیلم انگلیسی مشخصی را تماشا کنید؛ یک مطلب مشخصی را بخوانید و یا به یک پادکست انگلیسی گوش دهید و سپس درمورد آن بحث کنید. حتی می‌توانید ازین هم فراتر بروید و بحث خود را علمی کنید. می‌توانید لغات جدید را با هم بررسی کنید؛ قواعد گرامری به‌کار رفته در آن را با یکدیگر مرور کنید و خودتان معلم زبان انگلیسی خودتان بشوید. خواهید دید که با انجام دادن این کارها بیش از حد از یادگیری زبان انگلیسی لذت می‌برید و هرگز زبان انگلیسی را فراموش نمی‌کنید‌.

امیدوارم مقاله چگونه زبان و چگونه لغات انگلیسی را فراموش نکنیم و راهکار های ارائه شده در آن از  انگلیشدان، برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

۳.۸/۵ - (۵ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۸ دیدگاه ها

  1. آهنگ های انگلیسی هم متاسفانه الان جوری ان که دیگه نمیشه گوش داد! ریورسینگ و…

  2. سلام از مقاله خیلی خوبتون ممنونم
    بنظرتون برای تقویت مهارت نوشتاری چه روشی موثر هست؟

    1. سلام ممنونم از لطفتون
      حتما براش یک مقاله جامع و کامل توی سایت قرار میدیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا