یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته - انگلیشدان
مقالات

نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته

یادگیری گرامر زبان انگلیسی، همواره از موضوعاتی است که می‌تواند برای زبان آموزان چالش برانگیز باشد؛ چرا که یادگیری آن، نسبت به سایر جنبه های آموزش زبان، خشک و کسل کننده است.

پس اگر به دنبال روشی عالی و موثر برای یادگیری گرامر انگلیسی هستید، تا هم از یادگیری خسته نشوید و هم آموخته های خود را فراموش نکنید، این مقاله را از دست ندهید.

اما باید بدانید که به همان اندازه که یادگیری لغات و اصطلاحات روزانه انگلیسی برای برقراری ارتباط در این زبان و یا در هر زبان خارجی دیگری اهمیت دارد، یادگیری گرامر زبان انگلیسی و قواعد دستوری نیز به شما کمک می کند تا سلیس تر و روان‌تر صحبت کنید و بتوانید به درستی منظور خودتان را به مخاطب برسانید.

هم چنین به هنگام مکالمه انگلیسی و یا تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی، با دقت بیشتری متوجه منظور آنها خواهید شد؛ علاوه بر همه اینها، جهت کسب نمره بالاتر در آزمون های زبان انگلیسی مانند آزمون آیلتس، به شدت موثر واقع می‌شود.

یادگیری گرامر انگلیسی، از دیرباز مورد توجه محققان و مدرسان زبان انگلیسی بوده است. اگرچه شیوه‌های تدریس و نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی طی سالیان دراز دست‌خوش تغییر و تحولات زیادی شده، اما هیچ‌گاه از میزان اهمیت یادگیری آن کاسته نشده است.

گرامر زبان انگلیسی همانند چسبی است که اجزای مختلف را در یک جمله و در مقیاس بزرگ‌تر جمله‌های متنوع را به یکدیگر می‌چسباند. همین امر باعث می‌شود تا زبان‌آموز و یا هر شخصی که به زبان انگلیسی صحبت می کند بتواند به راحتی منظور خود را به شنونده انتقال دهد.

لغات و گرامر انگلیسی جزو چهار مهارت اصلی یادگیری زبان انگلیسی یعنی مهارت شنیداری، مهارت گفتاری، مهارت نوشتاری و مهارت خواندن نمی‌باشند؛ ولی در عین حال، یادگیری لغات و گرامر زبان، دو رکن اصلی برای تقویت همه‌ی این مهارت‌ها هستند. همین جاست که نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی و درست یا غلط بودن شیوه های انتخابی زبان آموزان، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

حال که با اهمیت بسیار بالای یادگیری قواعد زبان انگلیسی آشنا شدید، قصد داریم تا در ادامه‌ی مطلب، نکاتی بسیار مهم و کاربردی در رابطه با انتخاب بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته را با شما در میان بگذاریم.

لازم به ذکر است نکات و شیوه های یادگیری گرامر که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهند گرفت، برای تمامی زبان‌آموزان در هر سطحی که باشند، یعنی سطوح مبتدی، متوسط و یا حتی سطح پیشرفته قابل استفاده و بسیار موثر است.

بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته را بشناسید!

مطمئن باشید این چند دقیقه‌ای که برای خواندن این مقاله وقت می‌گذارید، از هدر رفتن سالها وقت و هزینه‌ی شما، که در مسیر اشتباه یادگیری قواعد زبان انگلیسی صرف می‌شود، جلوگیری می‌کند.

یادگیری گرامر زبان انگلیسی در منزل

البته که یادگیری گرامر زبان انگلیسی از صفر تا صد در منزل میسر است! چرا که نه. همانطور که قبلا هم گفتیم، مهم ترین موضوع، نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی است؛ یعنی اینکه شما مسیر صحیح را جهت یادگیری آن انتخاب کرده‌اید یا خیر. این مسیر صحیح می‌تواند در داخل منزل شما نیز اتفاق بیفتد!

اما بعد از نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی، اولویت های دیگری نیز می‌تواند مطرح شود؛ مثلا اینکه آیا برای یادگیری گرامر  محدودیت زمانی هم دارید یا خیر؛ خب مسلما یادگیری قواعد زبان انگلیسی به صورت خود آموز، به نسبت زمانی که تحت نظر یک معلم زبان انگلیسی کاربلد باشید، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

همچنین یادگیری گرامر انگلیسی و یا هر مهارت دیگر، وقتی به صورت خود آموز و در منزل اتفاق می‌افتد، نیازمند صبر، حوصله و تلاش بسیاریست؛ چرا که در مسیر یادگیری گرامر انگلیسی، با مشکلات و ابهامات مختلفی ممکن است روبرو شوید که برایتان چالش برانگیز است. این مسائل با بالا رفتن سطح مباحث گرامر زبان که میخوانید، ممکن است شدت بگیرد. به عنوان مثال، جملات شرطی ترکیبی mixed conditional که از مباحث پیشرفته گرامر زبان انگلیسی است، به نسبت یک گرامر پیش پا افتاده مثل زمان حال ساده، به مراتب سخت تر و چالش برانگیز تر است.

بهترین منابع یادگیری گرامر انگلیسی

در بحث نحوه یادگیری گرامر انگلیسی و انتخاب شیوه های درست انجام آن، یکی از مهم ترین مسائل، انتخاب منابع موثق و استاندارد جهت یادگیری گرامر می‌باشد.

این موضوع به خصوص زمانی که قصد یادگیری گرامر انگلیسی در منزل و بدون حضور معلم زبان را دارید از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است. در ادامه، به معرفی بهترین منابع یادگیری گرامر میپردازیم.

grammar in use، بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی

بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی، grammar in use می‌باشد.

این منبع که بهترین کتاب گرامر زبان انگلیسی نامیده می‌شود، در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته و توسط Raymond Murphy به چاپ رسیده است. می‌توان گفت این مجموعه ۳ جلدی برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته، کاملا کفایت می‌کند و شما را از مطالعه هر منبع دیگری جهت یادگیری گرامر بی‌نیاز خواهد نمود.

هر درس از این کتابها، شامل یک صفحه از آموزش گرامر زبان انگلیسی و یک صفحه تمرینات مربوط به آن می‌باشد.

 یادگیری گرامر انگلیسی برای بچه ها با مجموعه کتاب های grammar time

آموزش زبان انگلیسی به کودکان همواره از مسائل چالش برانگیز و البته بسیار پراهمیت در بحث آموزش زبان است. این مجموعه کتابها، مختص یادگیری گرامر انگلیسی از صفر تا صد و البته برای خردسالان و کودکان است.

grammar time، یک مجموعه کتاب ۵ جلدی است که می‌تواند به عنوان کتاب های مکمل جهت یادگیری گرامر زبان انگلیسی برای کودکان، در کنار سایر کتب آموزش گرامر مورد استفاده قرار گیرد.

در ابتدای هر درس، یک مکالمه ارائه می‌شود که نکات گرامری مربوط به آن درس، در همان مکالمه آمده است. البته آموزش کامل گرامر برای کودک با ذکر جزئیات پس از هر مکالمه نیز بیان شده است‌. در انتهای هر درس نیز تعدادی تمرین جهت تفهیم بهتر مطالب و یادگیری گرامر زبان انگلیسی به طور کامل برای زبان آموزان قرار گرفته است.

مرتبط بخوانید: اگر می‌خواهید کودک ۳ تا ۱۲ سال شما عاشق زبان انگلیسی و یادگیری آن شود، ما با ارائه‌ی بهترین معلم خصوصی زبان کودک در کنارتان هستیم! آموزش زبان انگلیسی به کودکان انگلیشدان را تجربه کنید.

کتاب های grammar time، برای یادگیری گرامر انگلیسی از صفر تا صد برای کودکان

یادگیری گرامر آیلتس با کتاب Cambridge Grammar for IELTS

کتاب Cambridge Grammar for IELTS مختص زبان آموزانی است که هدفشان شرکت در آزمون آیلتس می‌باشد. اگرچه به طور مستقیم سوالات مربوط به گرامر زبان انگلیسی در آزمون آیلتس مطرح نمی‌شود، اما بر همه‌ی مهارت ها به ویژه مهارت نوشتاری تاثیر به سزایی می‌گذارد. در واقع میتوان گفت که نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی توسط شما، در نمره امتحان آیلتس و به خصوص در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ بسیار موثر است.

کتاب Cambridge Grammar for IELTS که در قالب ۲۵ درس ارائه می‌شود، موضوعات گرامر زبان انگلیسی را برای هر دو نوع آزمون آیلتس (یعنی آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال) پوشش می‌دهد.

Cambridge Grammar for IELTS برای یادگیری گرامر آیلتس

یادگیری گرامر انگلیسی در موسسات زبان

در ابتدای این مقاله به نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی و اهمیت انتخاب یک شیوه صحیح و اصولی جهت تسلط  هر چه سریع تر به مباحث گرامر زبان اشاره کردیم.

یکی از روش های مرسوم یادگیری زبان انگلیسی، شرکت در کلاس زبان موسسات می‌باشد. قطعا شرکت در کلاس های یک موسسه آموزش زبان خوب و استاندارد می‌تواند به زبان آموزان جهت یادگیری ابعاد مختلف زبان انگلیسی، کمک بسیار زیادی بنماید.

اما متاسفانه شیوه های مورد استفاده در برخی از این موسسات جهت آموزش گرامر زبان انگلیسی، منسوخ و کاملا رد شده بوده و موجب عدم یادگیری و دلسردی زبان آموزان از ادامه مسیر آموزش خواهد شد.

در اینگونه مؤسسات آموزش زبان و به طور کلی در سیستم های کتاب محور، کتاب‌های مختلفی طی مدت زمان زیادی تدریس شده و زبان آموز ملزم به فراگیری همه‌ی آنها می‌باشد. نتیجه آن نیز این است که شما مجبور هستید مدت زمان زیادی را در موسسات به مطالعه کتب مختلف بگذرانید؛ و البته با بازدهی ناچیز!

به‌طورکلی برای گذراندن دوره های یک موسسه شما باید سال‌ها زمان بگذارید و در نهایت هم احتمالا نتیجه دلخواهتان را نخواهید گرفت. اگر سابقه شرکت در کلاس های اینگونه موسسات را داشته باشید، احتمالا با بنده هم عقیده هستید! مگر اینکه خودتان یک شاگرد زرنگ و پیگیر بوده و به آموخته های خود از موسسه آموزش زبان اکتفا نکرده باشید!

در اکثر مواقع، نحوه یادگیری گرامر انگلیسی در اینگونه موسسات به صورت مستقیم می‌باشد؛ یعنی استاد مربوطه، گرامر انگلیسی را به صورت مستقیم و خارج از محتوا آموزش داده و شما نیز به عنوان زبان آموز، موظف به به خاطر سپردن آنها می‌باشید. این روش که از نظر بنده کاملا منسوخ شده، باعث می‌شود تا اولا به راحتی آموخته های خود را فراموش کنید و دوما، نتوانید قواعد گرامری که آموخته‌اید را هنگام حرف زدن به کار گیرید!

پس به چه دردی می‌خورد؟!

بعضا زبان‌ آموزن از این شکایت دارند که گرامری را که قبلاً مطالعه کرده و یا مثلاً در یکی از کتاب‌ها، تمرینات مربوط به آنرا را انجام داده و ظاهرا یاد گرفته بودند، پس از گذشت چند ترم به کلی فراموش کرده‌اند. به خصوص زمانیکه با گرامر های پیشرفته‌تر مواجه شده بودند.

در واقع بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی آن است که کاربرد آن‌ها را به طور واقعی یاد بگیریم. این همان یادگیری  به صورت غیر مستقیم است که در ادامه به توضیح آن نیز خواهیم پرداخت.

آموزش گرامر توسط معلم خصوصی زبان

نحوه آموزش گرامر در یک کلاس عمومی، در مقایسه با کلاس های خصوصی زبان میتواند تفاوت هایی داشته باشد.

در واقع شرکت در کلاس آموزش خصوصی، جهت یادگیری گرامر زبان انگلیسی را می توان حالت بهبود یافته‌ی شرکت در یک کلاس عمومی آموزشگاه در نظر گرفت؛ چرا که در یک کلاس زبان خصوصی، معلم شما می‌تواند کلاس را دقیقا مطابق اهداف و شرایط شما برنامه ریزی کرده و نهایت بازدهی را برای شما ایجاد کند.

البته این موضوع به معنی آن نیست که هر تدریس زبان خصوصی می‌تواند موثر واقع شود؛ در واقع، در صورتی موثر واقع می‌شود که معلم خصوصی زبان شما بتواند گرامر انگلیسی را به طور صحیح به شما آموزش داده و یا همان شیوه غیر مستقیم را در کلاس پیاده نماید.

پیشنهاد ویژه: در کلاس تدریس خصوصی زبان انگلیشدان، بیشترین بازدهی را در کمترین زمان ممکن تجربه می کنید! امتحان کردنش هم مجانی است!

در واقع اگر قصد شرکت در یک کلاس آموزش خصوصی زبان جهت یادگیری گرامر زبان انگلیسی را دارید، با توجه به شهریه بیشتر این کلاس ها نسبت به کلاس های عمومی، باید دقت و وسواس بسیار بیشتری در انتخاب یک استاد زبان انگلیسی توانمند به خرج دهید.

بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی

حالا نوبت معرفی بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی است. به طور کلی برای آموزش گرامر، دو روش اصلی وجود دارد:

روش استقرائی یا deductive method
روش قیاسی یا inductive method

روش استقرایی در یادگیری گرامر زبان انگلیسی از صفر تا صد به این معناست که در ابتدا یک نکته‌ی کلی، یک قانون اصلی و یا یک تئوری بیان می‌شود و به دنبال آن با ذکر نمونه مثال و حل تمرین ها، به نکات جزئی تری می‌رسیم.

در حالی که در یادگیری گرامر انگلیسی با روش قیاسی، کاملاً برعکس این موضوع اتفاق می‌افتد؛ یعنی در ابتدا هیچ نکته کلی‌ای بیان نمی‌شود و هیچ فرمول یا قانونی برای پیروی از آن وجود ندارد، بلکه فقط با در دست داشتن جزئیات و برخی از نمونه مثال‌ها، خودمان باید به یک قانون اصلی و کلی در مورد آن برسیم.

بگذارید با ذکر مثالی این موضوع را برایتان روشن کنم. آموزش صفت تفضیلی در زبان انگلیسی به روش اسقرائی و یا همان deductive method، می‌تواند به شکل زیر باشد.

در ابتدا معلم زبان برای زبان آموزان توضیح می دهد که از صفات تفضیلی یا comparatives، برای مقایسه کردن دو فرد و یا دو چیز استفاده می کنیم. سپس در ادامه باید به توضیح قوانین و قواعد گرامری در این باره بپردازد و بگوید که این کار با دو روش انجام می شود؛

روش اول مربوط به صفاتی است که یک هجا دارند و یا صفاتی که دو هجا دارند اما به حرف Y ختم می شوند. صفاتی از قبیل small، fast، happy، easy؛ برای تبدیل کردن این صفات به صفات تفضیلی، باید به انتهای آن ها er اضافه کنیم؛ در نتیجه خواهیم داشت: smaller، faster، happier، easier

This exam is easier than the previous one
این امتحان از امتحان قبلی آسان تر است.

و اما ادامه‌ی آن، مربوط به صفاتی است که دو هجا یا بیش از دو هجا دارند. در این گونه صفات، باید قبل از آن ها واژه‌ی more را اضافه کنیم. مثلا صفات beautiful، important، necessary 

I think math is more difficult than history
ازنظر من ریاضی سخت تر از تاریخ است

این مثال نمونه ای از نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی به روش استقرائی است که البته تدریس آن برای اساتید به مراتب راحت تر می‌باشد. به همین علت است که روش انتخابی اکثر موسسات زبان است.

از نظر گروه آموزش زبان انگلیشدان، این روش، هر چند آسان و مستقیم به نظر می‌رسد، به هیچ عنوان کارایی بالایی در فرایند یادگیری گرامر نخواهد داشت.

و اما اگر بخواهیم همین گرامر زبان انگلیسی را به روش قیاسی و یا همان inductive method یاد بگیریم، باید در ابتدا مثلا یک فایل صوتی و یا ویدیوئی که در آن از صفات تفضیلی استفاده شده را برای زبان آموزان پخش کرده و یا جملات زیر را در قالب یک محتوا مانند بخشی از یک داستان، به آنها نشان دهیم:

A: Which one do you prefer? London or Paris

B: Well I’m from Paris, and I love it

A: But you know London is bigger than Paris

B: That’s true, Paris is much smaller but it’s more romantic

A: Yeah, that’s what people say

 B: And the food is more delicious in Paris

در این جا زبان آموز از پیش با قاعده و قانون گرامری صفات تفضیلی آشنایی نداشته و پس از شنیدن های متعدد و یا خواندن متون متفاوت، به کمک معلم زبان خود این قاعده و قانون را کشف می‌کند. همین سر و کله زدن با محتوا و شنیدن هاست که موجب ارسال مطالب گرامری به حافظه بلند مدت شما می‌شود.

در نتیجه همین عامل باعث می‌شود تا بتوانید به مرور زمان و البته بسیار سریع، از دانش گرامر زبان انگلیسی خود به هنگام مکالمه و نوشتار استفاده کرده و دانش خود را به رخ دوستانتان بکشید!

البته این روش نیازمند صبر، حوصله، دانش و تجربه‌ی بسیار دبیر زبان مربوطه است؛ همین عامل باعث می‌شود که در اکثر مراکز، از روش اول که بازدهی آن در یادگیری گرامر بسیار کمتر است، استفاده گردد.

روش دوم، یعنی همان روش غیرمستقیم، در واقع همان شیوه‌ای است که در کلاس زبان انگلیشدان از آن استفاده می‌گردد.

در نهایت توصیه ما به شما این است که صرفنظر از اینکه در کلاس زبان انگلیسی شرکت میکنید، معلم خصوصی زبان میگیرید و یا به صورت خودخوان به یادگیری میپردازید، حتما سعی کنید تا بهترین نحوه یادگیری گرامر زبان انگلیسی را برگزینید.

مرتبط بخوانید: یک معلم خصوصی زبان خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یعنی اگر قصد شرکت در یک کلاس آموزش زبان را دارید، حتما پرس و جو کرده و در رابطه با نحوه آموزش گرامر سوال کنید تا از بازدهی سیستم آموزشی آنها مطمئن شوید. و اگر قصد دارید تا گرامر زبان انگلیسی را به صورت خودآموز یاد بگیرید، به جای حفظ کردن گرامر های مختلف پشت سرهم و تلنبار کردن آنها در ذهن خود، بعد از یادگیری هر مبحث گرامری سعی کنید با آن جمله سازی کرده و آنرا در مکالمات خود به کار بگیرید.

همچنین در هنگام مطالعه‌ی متون زبان اصلی و یا گوش دادن به اخبار، موسیقی و یا فیلم های زبان انگلیسی، به دنبال گرامری باشید که آموخته‌اید تا با نحوه کاربرد آن در دنیای واقعی نیز آشنا شوید. با این اقدامات، گرامر را به گونه‌ای می‌آموزید که دیگر فراموش نمی‌کنید؛ همچنین می‌توانید از آن در مکالمات و نوشتار خود به زبان انگلیسی، به نحو درست استفاده نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

‫۷ دیدگاه ها

  1. چه قدر ساده کردین واقعا این گرامر سخت و دوست نداشتنی رو
    اینطوری به نظر دوست داشتنی هم هست

  2. جامع و کامل و البته بسیار کاربردی مثل همیشه
    ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا