کلاس خصوصی زبان بهتر است یا کلاس گروهی؟ چرا؟ - انگلیشدان
مقالات

کلاس خصوصی زبان بهتر است یا کلاس گروهی؟

کلاس خصوصی یا کلاس گروهی؟ چه کلاس زبانی برم که من را زودتر به هدفم از یادگیری زبان انگلیسی برساند؟ امروز کمتر کسی را می توان پیدا کرد که نیاز مبرم به آموزش زبان انگلیسی را در زندگی خود حس نکرده باشد. این نیاز می تواند از موارد مختلفی نشات گرفته باشد؛ از جمله آنها می توان به مهاجرت، استخدام در شرکت های مختلف، شرکت در آزمون های بین المللی مانند آیلتس و تافل، آمادگی برای مصاحبه های کاری، تمایل به برقراری ارتباطات بین المللی و… اشاره کرد.

کلاس خصوصی زبان یا کلاس گروهی؟ کدام بهتر است؟

این نیاز به یادگیری زبان انگلیسی به مرور باعث پیدایش انواع مختلفی از کلاس های زبان انگلیسی و پیشرفت و تکامل آنها شده است. از بین آنها می توانیم به کلاس های زبان فشرده، آموزش زبان برای مهاجرت، آموزش مکالمه، آموزش آیلتس و… اشاره کنیم. به طوریکه این روز ها هر فرد با هر هدفی بخواهد یادگیری زبان انگلیسی را دنبال کند، می تواند کلاسی را مختص نیازها و اهداف خود پیدا کند. این در کنار مزایای خود گاها مشکلاتی را نیز به دنبال دارد؛ مثلا گاهی زبان آموز در انتخاب یک کلاس زبان خوب و مناسب سردرگم می شود!

به طور کلی می توانیم کلاس های آموزشی مختلف از جمله آموزش زبان انگلیسی را در دو دسته کلی کلاس خصوصی و کلاس های گروهی تقسیم کنیم. چیزی که در ابتدا واضح و روشن است و احتمالا شما هم از آن خبر دارید این است که اغلب کلاس های خصوصی در ازای دریافت شهریه بیشتر نسبت به کلاس های عمومی، به همان نسبت کیفیت بالاتری هم ارائه می کنند.

در این مقاله از وبسایت آموزش زبان انگلیشدان، قصد داریم تا کلاس های تدریس خصوصی زبان انگلیسی و کلاس های عمومی به علاوه معایب و مزایای آن ها را بررسی کنیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

کلاس های خصوصی دقیقا منطبق بر اهداف و نیاز های شماست

این مهم ترین موضوعی است که در انتخاب کلاس خصوصی یا گروهی باید به آن توجه داشته باشید و در واقع این بزرگترین مزیت کلاس های خصوصی زبان نسبت به کلاس های گروهیست که شدیدا باعث افزایش کیفیت آنها می شود. در کلاس خصوصی تنها شما هستید و معلم زبان شما. در نتیجه معلم شما به راحتی می توانید ابتدا نقاط ضعف و قوت و اهداف شما را مشخص کند؛ سپس برای دستیابی شما به اهدافتان در کمترین زمان ممکن برنامه ریزی نماید. در واقع تمام تمرکز و حواس معلم معطوف به شماست.

این مورد را به هیچ وجه در این سطح کیفی در کلاس های گروهی نمی توان پیدا کرد؛ چون که اولا تمرکز کلاس باید بر روی تعداد بیشتری زبان آموز تقسیم شود و دوما سطح اولیه و اهداف زبان آموزان یکسان نبوده و به بیان دیگر، کلاس یکدست نیست. هر چقدر هم که زبان آموزان در ابتدای دوره، به دقت تعیین سطح شوند باز هم چنین مشکلی وجود خواهد داشت. این موضوع می تواند کیفیت یک کلاس گروهی را نسبت به کلاس آموزش خصوصی زبان پایین بیاورد.

بررسی و مقایسه سرعت یادگیری زبان

احتمالا شما هم با ما هم عقیده اید که سرعت آموزش زبان انگلیسی در دوره های خصوصی بسیار بیشتر از دوره های عمومی است. البته این به شرط آن است که در انتخاب کلاس خصوصی خود دقت لازم را به عمل آورده باشید. اما علت این موضوع چیست؟! در کلاس های خصوصی دست استاد در انتخاب شیوه های تدریس و منابع تدریس زبان کاملا باز است. او می تواند متناسب با اهداف شما و نقاط ضعف شما برنامه ی درسی کلاس و منابع مورد استفاده را مشخص کند.

در کلاس های عمومی معمولا مدرس دوره مجبور به پیروی از برنامه های از پیش تعیین شده آموزشگاه می باشد. ولی در یک کلاس خصوصی زبان می تواند کنترل بیشتری روی روند کلاس داشته باشد. به عنوان مثال اگر هدف اصلی شما از یادگیری زبان، آماده شده برای مهاجرت است، می تواند با دستان باز منابع آکادمیک را در ابتدا از روند آموزشی شما حذف نموده و به جای آن از منابع تمرینات گفتاری و شنیداری در موقعیت های واقعی استفاده کند و شما را سریعا آماده ی سفر خارجی کند.

یا مثلا اگر شما در مهارت مکالمه نسبت به سایر مهارت ها ضعیف تر هستید، می تواند درصد بیشتری از زمان کلاس و انرژی خود را بر روی تقویت مکالمه شما قرار دهد. این موارد واقعا میتواند در افزایش سرعت و موثر بودن یادگیری شما بسیار اثرگذار باشد.

میزان مکالمه و تعاملات زبانی در کلاس

یکی از مواردی که در آن کلاس های گروهی می توانند نسبت به کلاس های خصوصی بهتر عمل کنند، بحث مکالمه و تعاملات میان زبان آموزان است. در کلاس های گروهی شما تنها فرد حاضر در کلاس نیستید و می توانید در موقعیت های مختلف با همکلاسی خود مکالمات انگلیسی داشته باشد. همانطور که احتمالا می دانید، هیچ چیز بهتر از مکالمه نگلیسی نمی تواند در بهبود سطح دانش زبانی شما تاثیر داشته باشد.

همچنین در یک کلاس گروهی می توانید دوستان جدیدی پیدا کرده و توانایی های اجتماعی خود در برقراری ارتباط با دیگران را بهبود دهید. علاوه بر آن می توانید از دوستان خود نیر یاد بگیرید. البته گاهی هم پیش می آید که آموزه های شما از همکلاسی هایتان اشتباه باشد؛ چرا که آنها هم مثل شما و در سطح دانش شما قرار دارند.

در کلاس های خصوصی این موارد فراهم نمی باشد و شما با دبیر کلاس تنها هستید. در نتیجه یک کلاس خصوصی، نیازمند داشتن یک استاد زبان انگلیسی بسیار توانمند و مجرب در اداره کردن کلاس است که علاوه بر تدریس مطالب جدید بتواند تعاملات کافی را با زبان آموز خود برقرار نماید و یک کلاس فعال و شاداب را ارائه کند.

مرتبط بخوانید: معلم خصوصی زبان انگلیسی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

ضمانت دوره و یادگیری زبان آموزان

از مهم ترین مشخصه های یک کلاس آموزشی خوب تضمینی بودن آن است. هر کسی دوست دارد مطمئن باشد که در پایان دوره ای که در آن شرکت کرده و وقت و هزینه صرف کرده است، به نتایج مطلوبی دست پیدا کند. در کلاس های عمومی معمولا به علت بالا بودن تعداد زبان آموزان و پایین آمدن بازدهی کلاس و مدرس دوره، خبری از ضمانت دوره نیست. طبیعی هم به نظر می رسد.

ولی در کلاس های خصوصی به علت حضور فقط یک نفر دانش پذیر و هدفمندی کلاس و البته دریافت شهریه های بیشتر، دست مجری آموزش در دادن انواع و اقسام ضمانت های مربوط به یادگیری بازتر است. البته باید دقت کنید که ضمانت نامه های واقعی دریافت کنید و به زبان خودمانی، با دادن وعده های غیر واقعی گولتان نزنند!

میزان شهریه دوره

در پایان بحث شهریه را بررسی می کنیم. در اغلب مواقع شهریه کلاس های خصوصی زبان نسبت به کلاس های گروهی بیشتر است. منطقی هم به نظر میرسد. در دوره های خصوصی خدمات بیشتر و با کیفیت تری دریافت می کنید و سرعت پیشرفت بالاتری هم خواهید داشت. از جهت شهریه می توان گفت که دوره های عمومی انتخاب بهتری هستند. ولی گاها با شرکت در یک دوره خصوصی خوب و پر بازده، آنقدر سریع به نتیجه می رسید که در نگاه بلند مدت تر، در هزینه های آموزش خود هم صرفه جویی می کنید.

هماهنگی روند و سرعت کلاس با شما

یکی دیگر از فواید کلاس های خصوصی به ویژه برای افرادی که خیلی هم اهل درس خواندن و یادگیری سریع نیستند این است که دیگر خبری از جا ماندن از کلاس نیست! در اصل هر طور که بخواهید در یک کلاس خصوصی می توانید سرعت پیشرفت کلاس را مطابق میل خود تنظیم نمائید. اگر به هر دلیل مانند سفر های کاری و تفریحی، بیماری، افسردگی، مهمانی ها و… نتوانید مطالعه لازم را داشته باشید، معلم کلاس مطابق با روند پیشرفت شما، پیشبرد کلاس را آهسته کرده و می تواند به مرور مطالب قبلی بپردازد.

در پایان و جهت جمع بندی باید خدمتتان عرض کنیم که نمی توان با قطعیت گفت که یک دوره خصوصی بهتر است و یا دوره عمومی. بستگی به شما و اولویت هایتان دارد. ولی به صورت کلی می توان گفت که اگر کیفیت و سرعت یادگیری برایتان مهم تر از شهریه کلاس است، حتما کلاس زبان خصوصی را انتخاب کنید. البته یادتان باشد که در انتخاب کلاس و استاد آن به شدت دقت کنید تا در ازای شهریه ای که پرداخت می کنید، خدمات قابل قبولی هم دریافت کنید.

همچنین یادتان باشد که چه بخواهید یک کلاس عمومی انتخاب کنید و چه یک کلاس خصوصی، باید از قبل به خوبی بررسی و جستجو کنید و موارد مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهید تا بتوانید بهترین دوره ممکن متناسب با شهریه ای که پرداخت می کنید را انتخاب کنید و هرچه سریعتر به اهداف خود دست پیدا کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا