آموزش زمان حال ساده زبان انگلیسی یکبار برای همیشه
مقالات

آموزش زمان حال ساده زبان انگلیسی یا simple present

نحوه استفاده از زمان حال ساده در زبان انگلیسی

در این مقاله، با آموزش زمان حال ساده زبان انگلیسی، به آسان ترین و سریع ترین شکل ممکن در کنار شما هستیم. این مورد یکی از ابتدایی ترین گرامر ها در زبان انگلیسی هست که امروز با مطالعه این مقاله به راحتی آن را یاد می گیرید. مواردی که از زمان حال ساده توصیف می کنیم شامل ساختار آن، کاربردهای آن، روش صحیح صرف و استثنائات آن می باشد که تمامی آنهارا با مثال خدمتتون توضیح می دهیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم که حتما تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

در صورت تمایل به یادگیری دستور زبان و گرامر زبان انگلیسی به شما توصیه می کنیم که در کنار این مقاله، نوشته مشابه ما را که در ارتباط با آموزش گذشته استمراری یا Past Continuous هست را هم مشاهده نمایید.

توصیف حال ساده

زمان حال ساده که در انگلیسی simple present نامیده می شود برای توصیف و نشان دادن عملی که در زمان حال، یک یا چند بار به گونه ای تکراری رخ می دهد، استفاده می گردد. مثل اتفاقات روتینی که روزانه برای همه ما اتفاق می افتد. به همین سادگی! مثلا می گوییم: من هر روز به سر کار می روم. در انگلیسی هم مشابه فارسی، از زمان حال ساده استفاده می کنیم و می گوییم:
I go to work every day.
این زمان همچنین از کاربردی ترین زمان های زبان انگلیسی هم به شمار می رود.

ساختار زمان حال ساده زبان انگلیسی

شکل فعل در زمان حال ساده، به غیر از زمانی که با سوم شخص مفرد می آید، در حالت اصلی آن، یعنی به صورت ساده و بدون هیچ تغییری می آید. (چقدر هم خوب!)
برای سوم شخص مفرد هم، کافیست تا به انتهای فعل، s یا es اضافه کنیم. در ادامه توضیح می دهیم.
برای درک بهتر چندین مثال را به شما ارائه می دهیم:

.I work in Paris

من در پاریس کار می‌کنم.

.She works in Paris

او در پاریس کار می‌کند.

.He goes home

او به خانه میرود.
(اگر انتظار داشتید که قبل از home، از حرف اضافه to استفاده کنیم، سخت در اشتباهید! این نکته خفن را همین جا حفظ کنید! درست است که بعد از فعل go، حرف اضافه to می آید، ولی استثنائا قبل از کلمه home، این اتفاق نمی افتد!)

 

نکته ۱: برای ضمایر سوم شخص یعنی he، she و it، افعالی که انتهای آنها به حروف o , ch , sh , th , ss , gh , z , x ختم میشود، es اضافه می گردد و مابقی افعال، فقط s اضافه می شود.

نکته ۲: افعالی که انتهای آنها، به y ختم می گردد، حرف y حذف شده و به انتهای فعلی ies اضافه می شود . مانند کلمه fly که به flies تبدیل می گردد.
اما اگر در انتهای فعل حرف y باشد ولی قبل از y، حرف صدادار (Vowels) قرار گرفته باشد، به انتهای فعل تنها حرف «s» افزوده می شود. (حروف صدادار شامل a , o , e , u , i)فعل های ضمایر سوم شخص مفرد حال ساده

پرسشی کردن زمان حال ساده زبان انگلیسی

برای سوالی کردن جملات زمان حال ساده، باید از افعال کمکی do و does استفاده شود. برای سوم شخص مفرد از فعل کمکی does و برای مابقی ضمایر از فعل کمکی do استفاده می شود.
این نکته مهم را هم باید اضافه کنیم که زمانی که از افعال کمکی do و does در جمله استفاده می گردد، تمامی افعال به صورت شکل اصلی و ساده خود می آیند و دیگر نیازی به اضافه کردن s و es به انتهای افعال برای ضمایر سوم شخص مفرد نیست. یعنی نه تنها نیازی نیست بلکه ممنوع هست!
مثال:

?Do you play soccer

آیا فوتبال بازی می کنی؟

 

?Does Jack play piano

آیا “جک” پیانو می نوازد؟

 

?Do Kate and Sara live in Manchester

آیا “کیت” و “سارا” در منچستر زندگی می‌کنند؟ (دقت کنید فاعل جمله دو نفر هستند و سوم شخص مفرد نیست)

برای پرسشی کردن با استفاده از (Wh question words)، که شامل کلمات where , what , why , who , when , which و… می باشد هم، نیاز به استفاده از افعال کمکی do و does خواهیم داشت.
برای ساخت Wh question ها، باید ابتدا جمله خبری را به وسیله افعال کمکی do و does پرسشی نموده و بعد، بخشی از جمله را که قصد داریم در رابطه با آن سوال بپرسیم، حذف کنیم. و سپس کلمه پرسشی مربوطه را در ابتدای جمله قرار دهیم. مثلا جمله زیر:
She plays piano. خب ابتدا ساخت سوال با does که میشه: Does she play piano? و حالا کلمه piano رو حذف کرده و کلمه پرسشی را به ابتدای جمله اضافه می کنیم. می شود:

What does she play?
برای درک بهتر به مثال های ارائه شده توجه نمایید.

?Where do you work

تو کجا کار می‌کنی؟

 

?What does your mother do

مادرت چه کاری انجام میدهد؟ (شغل مادرت چیه)

 

ساختار منفی زمان حال ساده زبان انگلیسی

برای اینکه جملات حال ساده را منفی نماییم می بایست از افعال کمکی do/does به اضافه not، استفاده شود و ساختارش به صورت زیر خواهد بود:

     فعل اصلی + does not / doesn’t + سوم شخص مفرد (she/he/it)
فعل اصلی + do not / don’t + کلیه ضمایر به غیر از سوم شخص مفرد

دقت کنید اینجا هم مثل ساخت سوال، وقتی does در جمله می آید، s یا es از انتهای فعل حذف می شود. کلا does به هر دلیل که در جمله بیاید، این اتفاق می افتد؛ یادتان نرود. مثال:

I don’t live in Paris now

من در حال حاضر در پاریس زندگی نمی‌کنم.

 

.They don’t go to Paris at this weekend

آنها آخر این هفته به پاریس نمی روند.

 

.Kate doesn’t drive to work

“کیت” با ماشین سرکار نمی‌آید.

 

ساختار کلی زمان حال ساده زبان انگلیسی

نکات مهم برای استفاده از زمان حال ساده


۱- استفاده از زمان حال برای بیان حقایق

مثال:

.I’m sixteen years old

من شانزده سال دارم.

.She lives in Germany

او در آلمان زندگی می کند.

.I’m a journalist

من روزنامه نگارهستم.

۲- زمان حال ساده برای بیان روتین ها
برای توصیف اتفاقاتی که به صورت مکرر تکرار شده و به یک جریان و روند همیشگی تبدیل شده اند که برای توصیف این مورد، می توان از قیدهای تکرار مانند (often , always , never, sometimes) استفاده کرد.
مثال:

.I go to the gym every weekend

من هر آخر هفته به باشگاه می روم.

.I sometimes go to the restaurant

من بعضی وقت‌ها به رستوران می‌روم.

 

.He never plays basketball

او هیچوقت بسکتبال بازی نمی‌کند.

 

۳- استفاده از زمان حال برای توصیف حقایق علمی

مثال:

.The sun is a star in the solar system

خورشید یک ستاره در منظومه شمسی است.

.The real shape of the Earth is round

شکل واقعی زمین گرد است.

۴- برای توصیف اتفاقاتی که در آینده به طور حتم اتفاق خواهد افتاد

مثال:

The school term starts next month

نیمسال تحصیلی مدرسه ماه آینده آغاز می‌شود.

.The train leaves at 14:45 this afternoon

قطار بعد از ظهر ساعت ۱۴:۴۵ حرکت می‌کند.

 

.We fly to Turkey next week

ما هفته آینده به ترکیه می‌رویم.

 

کلام آخر

به خاطر داشته باشید که جهت یادگیری زمان حال ساده زبان انگلیسی یا simple present و کلیه مقوله های دستور زبانی دیگر به صورت کاربردی، راهکاری به جز به کارگیری روش های صحیح و منابع معتبر و پرکاربرد وجود ندارد. به وسیله ی این متدها شما گرامر انگلیسی را به صورت غیر مستقیم یاد می گیرید و در نتیجه، آن ها را هرگز فراموش نخواهید کرد.

برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت کاربردی و در کوتاه ترین زمان ممکن، به شما پشنهاد می کنیم که به صفحه تعیین سطح زبان انگلیسی در وبسایت انگلیشدان مراجعه کرده و بعد از آنالیز و برسی سطح level زبان انگلیسی خود، با متخصصین ما تماس گرفته و آموزش آنلاین زبان انگلیسی خود را آغاز کنید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا