فواید یادگیری زبان انگلیسی که نمی دانید! -
مقالات

فواید یادگیری زبان انگلیسی که نمی دانید!

فواید یادگیری زبان انگلیسی غیر قابل شمارش است! در اصل باید بگوییم که فواید یادگیری زبان دوم بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

افراد بسیاری ترجیح می دهند که به‌عنوان زبان دوم، زبان انگلیسی را برای یادگیری انتخاب کنند؛ چرا که زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و امروزه افراد بسیاری در سرتاسر جهان به این زبان مسلط هستند و می‌توانند با این زبان ارتباط برقرار کنند.

در دنیای امروز می‌توان گفت که آموزش زبان انگلیسی برای هر شخصی در هر سنی که باشد لازم و ضروری است. در این جا می‌توانیم افراد را به سه گروه مختلف دسته‌بندی کنیم؛

دسته اول کسانی هستند که برای رسیدن به یک هدف مشخصی باید زبان انگلیسی را یاد بگیرند؛ مثلاً قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند و نیاز دارند که به طور مثال آزمون آیلتس را پشت سر بگذارند.

مرتبط بخوانید: یادگیری زبان برای مهاجرت در کمترین زمان با انگلیشدان!

دسته دوم اما افرادی هستند که صرفاً به خاطر علاقه شخصی به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازند؛ مثلاً از تماشا کردن فیلم انگلیسی و یا خواندن کتاب‌ ها و رمان هایی که به این زبان نوشته شده‌ اند لذت می‌برند.

و اما دسته سوم افرادی هستند که از فواید یادگیری زبان انگلیسی به طور کلی هیچ آگاهی ندارند و نمی دانند که چرا باید یادگیری آن را شروع کنند!

امروز می‌خواهیم به شما عزیزان بگوییم که حتی اگر در حال حاضر هدف دقیق و مشخصی برای یادگیری زبان انگلیسی ندارید و یا از روی علاقه هم به این کار نمی‌پردازید، کافی است این مقاله را تا انتها بخوانید تا به فواید زبان انگلیسی پی ببرید. به شما اطمینان می‌دهیم که از آن پس با انگیزه‌ی بیشتری به این مسیر را ادامه می‌دهید.

فواید یادگیری زبان دوم

اگر بخواهیم در همین ابتدا به فواید یادگیری زبان دوم اشاره کنیم، باید بگوییم که علاوه بر گسترش ارتباطات شما از طریق یادگیری یک زبان جدید (که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم) می‌توان به تاثیرات بی نظیر آن بر عملکرد مغز انسان اشاره کرد.

مرتبط بخوانید: چرا یادگیری زبان انگلیسی مهم است؟

فواید یادگیری زبان انگلیسی

دانشمندان طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که علاوه بر زبان مادری خود، زبان دومی را نیز یاد ‌می‌گیرند تمرکز بیشتری نسبت به سایر افراد دارند و این موضوع هم، به سن یادگیری زبان بستگی ندارد؛ خواه در کودکی، جوانی و یا میانسالی در این مسیر قدم گذاشته باشند.

مرتبط بخوانید: بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی در کودکان و بزرگسالان کدام است؟!

روند یادگیری یک زبان جدید تأثیری بر روی مغز انسان می‌گذارد که می‌توان آن را به تاثیر ورزش کردن بر روی ماهیچه ها و عضلات تشبیه کرد.

همان‌طور که با ورزش کردن و فعالیت های فیزیکی به تقویت عضلات بدن می‌پردازیم، با درگیر کردن و فعال کردن سلول های مغز آن ها را قوی‌تر می کنیم. چرا که یادگیری یک زبان جدید پروسه پیچیده ای است که بسیاری از سلول‌های مغز را درگیر کرده و به تقویت آن‌ها می‌پردازد.

از همین رو دانشمندان و پزشکان کم شدن احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و زوال عقل را در سنین بالاتر از فواید یادگیری زبان دوم می‌دانند.

البته شاید بگویید که حل کردن جدول و یا حل تمرینات سودکو هم برای عملکرد مغز مفید است! بله حرف شما کاملا درست است اما چرا یک تیر و دو نشان نزنیم؟ یعنی با یادگیری زبان دوم مثل زبان انگلیسی هم سلول های مغز خود را فعال کنیم و هم از دیگر فواید آن که در ادامه به آن می پردازیم بهره ببریم.

یادگیری مهارت‌های جدید از فواید زبان انگلیسی

امروز با وجود اینترنت و دنیای ارتباطات تقریباً یادگیری هر مهارتی ممکن است. اما این احتمال هم وجود دارد که شما نتوانید آموزش مهارت موردنظر خود را به زبان مادری تان که همان زبان فارسی باشد در اینترنت پیدا کنید. جالب است بدانید که در حال حاضر بیش از پنجاه درصد مطالب موجود در وب سایت‌ها به زبان انگلیسی نوشته شده است؛ به همین علت است که می‌گوییم از فواید یادگیری زبان انگلیسی می‌توان به یادگیری انواع مهارت های مورد علاقه تان اشاره کرد.

فواید یادگیری زبان دوم

همچنین جدای از خواندن مقالات متفاوت وب سایت‌ها می‌توانید فیلم‌های آموزشی به زبان انگلیسی را مشاهده کنید و آنچه را که مدنظر دارید یاد بگیرید. برای مثال وب‌سایت یوتیوب پر از ویدیوهای متفاوت است که بخش گسترده ای از آن‌ کاملاً آموزشی می باشد. درصد بسیاری از این ویدئوها به زبان انگلیسی است.

مثلاً تصور کنید می‌خواهید گیتار زدن را یاد بگیرید و مبتدی هستید، برای اینکار کافی است how to play guitar for beginners را در این وب‌سایت سرچ کرده و ویدئوهای مختلف تماشا کنید و این مهارت را با استفاده از زبان انگلیسی یاد بگیرید.

جدای از یادگیری مهارت ها، فراهم کردن سرگرمی‌های جذاب و بالا بردن دانش عمومی شما از دیگر فواید زبان انگلیسی است. اگر فردی هستید که به تماشا کردن فیلم و سریال علاقه دارید باید به شما بگویم که بهترین فیلم و سریال‌های جهان به زبان انگلیسی هستند و شما می توانید اوقات فراغت خود را با این کار پر کنید.

با پیشرفت کردن در مسیر یادگیری زبان انگلیسی خواهید دید که تماشا کردن فیلم‌ها بدون این‌که دوبله شده باشند و یا زیرنویس داشته باشند، چه قدر لذت بخش‌تر خواهد بود. اگر هم شخص کتاب‌خوانی هستید و کتاب یار جدا نشدنی شماست بی نهایت کتاب به زبان انگلیسی در حوزه های متفاوت وجود دارد که خود به تنهایی می‌تواند انگیزه‌ای برای قدم گذاشتن در این مسیر باشد.

باید خودتان کتاب نویسنده‌ای که به آن علاقه مند هستید را به زبان اصلی بخوانید تا متوجه فاصله‌ لذت آن با خواندن ترجمه‌ی آن شوید‌‌! در بسیاری از موارد هر چه قدر هم که ماهر و توانا باشد به علت تفاوت‌های فرهنگی موجود بین دو زبان ممکن است قادر نباشید دقیقا حس نویسنده را به درستی بیان کند.

از دیگر فواید زبان انگلیسی می‌توان به گوش دادن پادکست‌های انگلیسی که با رنج وسیعی از موضوعات در اینترنت موجود است، اشاره کرد.

می توانید هر چه بیشتر موفق‌ باشید!

شاید از خواندن این جمله تعجب کنید و بگویید مگر موفقیت در زندگی شخصی یا اجتماعی هم می‌تواند جزء فواید یادگیری زبان انگلیسی باشد؟ باید بگوییم که بله دقیقاً همین‌طور است!

از فواید زبان انگلیسی می‌توان به کلیدی برای دستیابی به سایر موفقیت ها اشاره کرد

امروزه بسیاری از افراد به فکر تقویت مکالمه زبان انگلیسی خود هستند؛ چراکه مسلط بودن به این زبان می‌تواند یک ویژگی برای آن‌ها محسوب می شود. صرف‌نظر از این‌که چند ساله هستید و یا موقعیت اجتماعی و شغلتان چیست، تسلط به زبان انگلیسی شما را از دیگران متمایز می کند.

به طور مثال اگر دانشجو باشید و رشته تحصیلی تان هم به آموزش زبان انگلیسی و یا ادبیات و ترجمه هم مربوط نباشد، برای تحقیقات خود به احتمال زیاد بهتر است که زبان انگلیسی را بلد باشید.

ازآنجایی‌که بسیاری از مقالات و تحقیقات انجام‌شده به زبان انگلیسی هستند و شما برای انجام پروژه‌های دانشجویی خود به آن‌ها نیاز دارید، باید از آن‌ها استفاده کنید؛ حال اگر خودتان زبان انگلیسی را بلد باشید نه‌تنها در وقت، بلکه در هزینه هم صرفه جویی کرده‌اید! بدین صورت که خودتان مستقیماً با منابع اصلی در ارتباط هستید و از اتلاف وقت جلوگیری می‌کنید و هزینه‌ای هم بابت ترجمه آن‌ها نمی‌پردازید. درنتیجه دانشجوی موفقی بودن از فواید یادگیری زبان انگلیسی است!

مرتبط بخوانید: آیا رشته زبان انگلیسی خوب است؟ با دلیل و مدرک بدانید!

حال تصور کینم که فارغ‌التحصیل شده‌اید و به دنبال شغل مناسب رشته خود هستید. احتمالاً اگر آگهی‌های استخدام را ببینید در بسیاری از آن‌ها “تسلط به زبان انگلیسی” یکی از شرایط استخدام است که به چشمتان خواهد خورد.

فرض کنید شما و دوستتان که هر دو در یک رشته و در یک دانشگاه تحصیل کرده‌اید برای استخدام به یک شرکت بروید، اگر شما قادر باشید که مکالمه انگلیسی روان و سلیسی داشته باشید فرصت استخدام شدن شما از دوستتان بسیار بیشتر است.

ارتباط با دنیا از فواید یادگیری زبان انگلیسی

اگر با خواندن مقاله تا به این‌جا هنوز هم نمی‌دانید که فواید یادگیری انگلیسی چیست، فقط کافی‌ است لحظاتی دیگر صبر کنید.

در ابتدای این مقاله گفتیم که گسترش ارتباطات علاوه بر بهبود عملکرد ذهن، از فواید یادگیری زبان انگلیسی بشمار می آید. اما وقتی صحبت از زبان انگلیسی می شود گسترش ارتباطات ما نقش پررنگ‌تری به خود می‌گیرد. اگر قصد مهاجرت و یا سفر به خارج از کشور را داشته باشید، قطعاً منظور ما از برقراری ارتباط را بخوبی درک می‌کنید و می‌دانید که برای زندگی کردن در یک کشور به غیر از کشور خودتان، هرچند به مدت کوتاه، نیاز دارید که بتوانید به زبان دیگری ارتباط برقرار کنید.

اگر این کشور یک کشور انگلیسی‌ زبان باشد شما با یادگیری زبان انگلیسی مشکلی نخواهید داشت. اما حتی اگر به کشور‌های دیگر هم سفر کنید حتما افرادی هستند که می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند و شما می‌توانید از آن‌ها کمک بخواهید.

گفتیم که برقراری ارتباط با دنیا از فواید زبان انگلیسی محسوب می‌شود. اما این ارتباط لزوما مبنی بر سفر یا مهاجرت شما به یک کشور خارجی نیست. شما می‌توانید از داخل کشور خودتان، منزل خودتان و حتی اتاق خودتان با کل دنیا ارتباط برقرار کنید.

اگر زبان انگلیسی را بلد باشید می توانید با افراد بسیاری از سرتاسر جهان هم‌صحبت شوید و درباره کار، رشته تحصیلی، علایق، فرهنگ‌ها و … صحبت کنید. اگاهی از اخبار روز نیز یکی از جذاب ترین فواید یادگیری زبان انگلیسی برای گروهی از افراد است که پیگیر اتفاقات روز جهان هستند. به این منظور نیز می‌توانید اخبار CNN یا BBC را دنبال نمائید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا